Wszczęto śledztwo w sprawie karabinków Grot. Prokuratura przygląda się protokołom nie uwzględniających mankamentów tej broni

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące karabinków Grot. Chodzi dostawę ponad 40 tys. wadliwych - według śledczych - karabinków w wersjach: A0, A1, A2. Informację skomentowała Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi producent Grotów - Fabryka Broni "Łucznik" Radom.

Spis treści

Śledztwo ws. orzeczeń i badań broni

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Szymon Banna poinformował, że wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie wszczął w kwietniu br. śledztwo. Jest ono prowadzone w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w okresie od lutego do listopada 2017 roku w Warszawie przez funkcjonariuszy publicznych z Inspektoratu Uzbrojenia poprzez wydanie orzeczenia oraz protokołu badań kwalifikacyjnych karabinka Grot, które nie uwzględniały mankamentów tej broni.

W konsekwencji doprowadziło to do uruchomienia dostaw do Sił Zbrojnych RP ponad 40 tysięcy egzemplarzy wadliwego karabinka 5,56 mm MSBS Grot, czym działano na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez dostawcę karabinka w wysokości ok. 299 mln złotych – zaznaczył.

Zamieszani funkcjonariusze Jednostki Wojskowej

Drugi wątek śledztwa dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w okresie od września 2017 do grudnia 2023 roku przez funkcjonariuszy publicznych z Jednostki Wojskowej NIL. Chodzi o realizację umowy na dostawę wadliwych egzemplarzy 5,56 mm karabinków MSBS Grot w wersjach: A0, A1, A2 i działanie w ten sposób na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez dostawcę karabinków.

Prokurator Banna przekazał, że obecnie trwa gromadzenie materiału dowodowego w sprawie.

Informację skomentowała Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi producent Grotów - Fabryka Broni "Łucznik" Radom.

Fabryka Broni nie jest stroną postępowania. Grot jest w bieżącej produkcji, więc nie ma mowy o żadnych wadach konstrukcyjnych. Każda zmiana konstrukcyjna karabinka musi być zgodna z wymaganiami ujętymi w założeniach taktyczno-technicznych (decyzja 28/MON) - napisała PGZ na platformie X komentując informacje prokuratury.

Karabinki Grot od 2017 r. znajdują się na wyposażeniu polskiej armii. W ramach wsparcia udzielonego przez polski rząd trafiły także na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie sprawdzają się w boju. W 2022 r. Fabryka Broni dostarczyła karabinki Grot również do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz do jednego z krajów Afryki Wschodniej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszczęto śledztwo w sprawie karabinków Grot. Prokuratura przygląda się protokołom nie uwzględniających mankamentów tej broni - Portal i.pl

Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony