Powstała polska Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
Uroczystość w Białobrzegach
Uroczystość w Białobrzegach Ministerstwo Obrony Narodowej
Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej dnia 28 czerwca 2024 roku w Siłach Zbrojnych RP została utworzona Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych.

Powstanie Agencji poprzedziła, mająca miejsce dzień wcześniej w Ośrodku Rozpoznania Obrazowego Białobrzegach, uroczystość z udziałem Sekretarza Stanu Cezarego Tomczyka. W jej trakcie, podlegające wcześniej Dowództwu Generalnemu  Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego oraz jednostki mu podległe ( przeszły w bezpośrednie podporzadkowanie Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

To dopiero wstęp

Działanie to było wstępem do mającego miejsce dzień później zainaugurowania działania Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (w skrócie ARGUS). W jej skład poza elementami dawnego Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego wchodzą takie jednostki jak 19 Samodzielny Oddział Geograficzny w Lesznie, 6 Samodzielny Oddział Geograficzny w Toruniu, Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach i 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie.

 

Jak w Białobrzegach mówił wiceminister Tomczyk:

"Stworzenie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP. Przestrzeni kosmicznej, której waga wzrasta z roku na rok wraz z procesem transformacji sił zbrojnych. Przestrzeń ta staje się także coraz ważniejsza dla efektywnego funkcjonowania całego państwa i społeczeństwa".

Satelity pod kontrolą

Zadania nowo utworzonej Agencji ARGUS, jak skrótowo nazywa się Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, dotyczyć będą zarządzania i kierowanymi systemami satelitarnymi będącymi i wprowadzanymi w najbliższych latach na stan Sił Zbrojnych, obronę i ochronę tych systemów oraz realizację zadań zapewniających uzyskanie świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

Obecny na wydarzeniu generał dywizji Sławomir Owczarek akcentował istotną rolę, jaką na współczesnym i przyszłym polu walki oraz odpowiednio wczesnym ostrzeżeniu czynników państwowych o możliwym zagrożeniu ma do odegrania domena kosmiczna. „ARGUS to struktura odpowiedzialna za zdolność o charakterze przeciwzaskoczeniowym, jaką jest rozpoznanie geoprzestrzenne. Rozpoczynamy faktyczną integrację satelitarnego rozpoznania obrazowego z zabezpieczeniem geoprzestrzennym”.

Za trzy lata własne satelity

Obecnie polskie Siy Zbrojne nie dysponują jeszcze własnymi satelitami przeznaczonymi do rozpoznania powierzchni ziemi, korzystając w tym zakresie z rozwiązań komercyjnych oraz pozostających w dyspozycji państw sojuszniczych. Mowa tutaj między innymi o trwającym już dekadę dostępie do danych pozyskiwanych z włoskiej konstelacji satelitów Cosmo-Skymed. To właśnie do „obróbki” danych pochodzących między innymi z tego źródła służby, mający siedzibę w Białobrzegach Ośrodek Rozpoznania Obrazowego. Ta niekomfortowa sytuacja ma się zmienić za 3 lata, gdy w ręce polskich specjalistów oddane zostaną satelity zamówione w firmie Airbus.

Mowa o zakupionych w grudniu 2022 roku w ramach umowy podpisanej pomiędzy ówczesnym ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem a szefem francuskiego resortu obrony Sebastianem Lecornu dwóch satelitach rozpoznania elektrooptycznego. Wartość kontraktu to niemal 600 milionów euro, w ramach tej kwoty Airbus ma skonstruować i wynieść na orbitę parę satelitów rozpoznania optycznego dysponujących rozdzielczością 30 cm. Pozyskaniu satelitów towarzyszyć będzie budowa odpowiedniej infrastruktury naziemnej.

Później drugi filar

Zdolności do rozpoznania obrazowego (IMINT) nie kończą „ambicji satelitarnych” Sił Zbrojnych RP. Drugim filarem kosmicznego rozpoznania mają być satelity SAR, które pozwolą prowadzić rozpoznanie radarowe (RADINT) a całość uzupełnić mają satelity służące do zapewnienia łączności dla SZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony