UE i Ukraina podpisały umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Wideo
od 7 lat
27 czerwca Ukraina i Unia Europejska podpisały umowę o wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument – w swoim tytule podkreślający, że przyjęte zobowiązania mają charakter obustronny – zawiera szereg deklaracji dotyczących charakteru zaangażowania UE w dalsze wspieranie walczącej Ukrainy.

Podpisana umowa jest potwierdzeniem politycznej woli Unii Europejskiej do dalszego, długoterminowego udzielania pomocy o charakterze cywilnym (wsparcie dyplomatyczne, finansowe i humanitarne) oraz techniczno-wojskowym. W tekście dokumentu po raz kolejny podkreślono, że Unia będzie wspierać Ukrainę tak długo jak to będzie konieczne („as long as it takes”).

Kontynuacja szkoleń i dostaw sprzętu dla Ukrainy

UE będzie w dalszym ciągu dostarczać sprzęt wojskowy i uzbrojenie Siłom Zbrojnym Ukrainy. Kontynuowane będą także szkolenia ukraińskich żołnierzy w ramach europejskiej misji wojskowej EUMAM Ukraine. Wiosną br. Rada Unii Europejskiej uruchomiła działający w ramach Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF) Fundusz Pomocy Ukrainy z budżetem 5 mld euro na wsparcie wojskowe Ukrainy w 2024 r.

Umowa zakłada też zacieśnienie współpracy pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. UE zamierza otworzyć biuro ds. innowacji obronnych w Kijowie, a także włączyć Ukrainę w instrumenty wspierające wspólne zakupy sprzętu wojskowego, amunicji i systemów uzbrojenia przez państwa członkowskie. Unia będzie wspierać współpracę technologiczną pomiędzy europejskimi i ukraińskimi firmami obronnymi w celu rozwijania zdolności produkcyjnych i zwiększania bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

Unia zadeklarowała, że będzie dalej wspierać Ukrainę poprzez przekazywanie jej informacji wywiadowczych i danych pochodzących z satelitarnych systemów rozpoznania obrazowego. Zacieśnienie współpracy ma dotyczyć także cyberbezpieczeństwa, ochrony infrastruktury krytycznej oraz walki w domenie informacyjnej.

W umowie Ukraina zadeklarowała, że przeprowadzi reformy obejmujące obszary bezpieczeństwa państwa, wywiadu i sił zbrojnych według standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi zwłaszcza o walkę z korupcją i transparentność funkcjonowania instytucji państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludności cywilnej i funkcjonowanie sił zbrojnych.

Wymiana informacji i doświadczeń z konfliktu

Ukraina ma również poprawić przejrzystość w zakresie wykorzystywania przez nią wparcia finansowego i technicznego otrzymywanego od Unii Europejskiej i państw członkowskich. Ponadto Kijów zobowiązał się do przekazywania UE informacji mogących mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo Unii. Dotyczy to przede wszystkim przekazywania wiedzy i doświadczeń zebranych na polu walki oraz w toku operacji prowadzonych przez służby odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony