PGZ pracuje nad strategicznym porozumieniem z Hyundai Rotem

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Koreański czołg K-2. Gdzie będziemy je serwisować?
Koreański czołg K-2. Gdzie będziemy je serwisować? Fot. Wikipedia
Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem – producent czołgu K2 – prowadzą rozmowy na temat strategicznego porozumienia o współpracy przemysłowej – poinformowała PGZ. Czołgi mają być serwisowane w zakładach należących do PGZ, rozmowy ze stroną koreańską dotyczą udziału w produkcji wozów dla Polski.

Jak przekazała we wtorek PGZ, "w ramach prowadzonego dialogu przemysłowego, przedstawiciele PGZ S.A. spotkali się z przedstawicielami Hyundai Rotem Company w celu uzgodnienia strategicznego porozumienia o współpracy przemysłowej dotyczącej produkcji w Polsce czołgów K2".

"Po serii intensywnych spotkań z udziałem polskiego rządu i przedstawicieli Grupy PGZ w Korei Południowej oraz w Polsce, zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., dbając o interes wszystkich spółek pancernych wchodzących w skład Grupy PGZ, podjął zdecydowane działania mające na celu uzgodnienie nowej treści umowy między PGZ S.A. a Hyundai Rotem Company i ustanowienie strategicznego partnerstwa" – poinformowała PGZ.

Grupa dodała, że "w ramach swoich kompetencji prowadzi obecnie ze stroną koreańską negocjacje, które mają docelowo doprowadzić do tego, żeby pozyskiwany przez Ministerstwo Obrony Narodowej sprzęt koreański mógł być w jak największym zakresie w zakładach PGZ integrowany, produkowany i polonizowany".

"Należy nadmienić, że zgodnie z zawartymi i obowiązującymi umowami serwis i obsługa czołgów K2 będzie realizowana z wykorzystaniem zasobów i infrastruktury Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu" – przypomniała firma w komunikacie.

W lipcu 2022 r. MON podpisało umowę ramową zakładająca zakup 1000 południowokoreańskich czołgów K2. Zakup kolejnego – po amerykańskim M1 Abrams – typu czołgu resort uzasadniał koniecznością uzupełnienia luk w broni pancernej po przekazaniu czołgów T-72 i PT-91 Ukrainie.

W sierpniu 2022 zawarto umowę wykonawczą na dostawę 180 czołgów za 3,37 mld dolarów. Pierwszych 10 sztuk dostarczono w grudniu 2022.

W marcu 2023 została podpisana umowa dotycząca serwisowania, remontów i produkcji czołgów. Ma się to odbywać w należących do PGZ Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu. W bieżącym roku MON planuje zawarcie umowy wykonawczej na kolejną partię 180 czołgów.

Także pod koniec lipca 2022 Polska i Korea Południowa zadeklarowały strategiczne partnerstwo w dziedzinie zbrojeń. Oprócz czołgów polski rząd kupił w Republice Korei samobieżne armatohaubice K9 i samoloty szkolno-bojowe FA-50.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony