Wielki kontrakt na amunicję artyleryjską rozpędzi nową fabrykę Rheinmetalla

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Niemiecka haubica samobieżna kal. 155 mm Panzerhabutize 2000 (PzH 2000)
Niemiecka haubica samobieżna kal. 155 mm Panzerhabutize 2000 (PzH 2000) Fot.: Siły Zbrojne RFN
Koncern zbrojeniowy Rheinmetall podpisał umowę ramową na produkcję amunicji artyleryjskiej o wartości 8,5 mld euro. Jednocześnie niemiecka agencja odpowiedzialna za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego (BAAINBw) skierowała do firmy pierwsze zamówienie wykonawcze. Zabezpieczy ono wykorzystanie mocy produkcyjnych w nowej fabryce, którą Rheinmetall właśnie buduje w Dolnej Saksonii.

Niemiecki koncern wskazał w komunikacie, że umowa ramowa pozwoli na uzupełnienie zapasów amunicyjnych Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec oraz wojsk sojuszniczych. Partycypują w niej również – w charakterze nabywców – Niderlandy, Estonia i Dania. Ponadto część pocisków, które zostaną wyprodukowane na podstawie tej umowy, zostanie przekazana Siłom Zbrojnym Ukrainy. Według Urzędu Kanclerza Federalnego, Niemcy do tej pory dostarczyły Ukrainie 111 tys. sztuk pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, a także zadeklarowały przekazanie kolejnych partii obejmujących łącznie „ponad” 250 tys. sztuk.

Wartość umowy ramowej – czyli 8,5 mld euro – jest imponująca. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w istocie stanowi ona rozszerzenie poprzedniej umowy ramowej zawartej latem ub.r. Jej wartość wynosiła 5,5 mld euro, ale oprócz amunicji artyleryjskiej obejmowała ona również amunicję czołgową kal. 120 mm.

Z biznesowego punktu widzenia dla firmy Rheinmetall większe znaczenie ma jednak fakt, że wraz z podpisaniem umowy ramowej otrzymał on pierwsze zamówienie wykonawcze na produkcję amunicji kal. 155 mm o wartości 880 mln euro. Wolumen zamówionej amunicji nie został ujawniony. Firma podała jedynie, że pierwsze dostawy nastąpią w przyszłym roku.

Prezes Rheinmetalla Armin Papperger wskazał, że jest to największe zamówienie na amunicję artyleryjską, jakie jego firma otrzymała w najnowszej historii. Ponadto, umożliwi ono wykorzystanie mocy produkcyjnych nowej fabryki amunicji (firma właśnie buduje ją w Unterlüß w Dolnej Saksonii) już na etapie uruchomienia pierwszej linii produkcyjnej.

Budowę „Werk Niedersachsen” – bo tak właśnie została nazwana nowa fabryka – Rheinmetall oficjalnie rozpoczął na początku br., wykładając na tę inwestycję 300 mln euro z własnych środków bez wsparcia ze strony rządu. Zakład będzie zatrudniać ok. 500 osób, a jego moce produkcyjne Rheinmetall zaprojektował na docelowym poziomie 200 tys. pocisków artyleryjskich rocznie. Początkowo będzie to mniejszy wolumen – w drugim roku produkcji wydajność fabryki ma wynieść 100 tys. pocisków rocznie.

Budowa nowej fabryki w Unterlüß wpisuje się w szereg procesów inwestycyjnych uruchomionych przez Rheinmetall po 24 lutego 2022 r., które mają na celu zwiększenie mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa w zakresie amunicji artyleryjskiej. Firma planuje, że w 2025 r. będzie w stanie produkować do 700 tys. pocisków artyleryjskich rocznie, przy czym dotyczy to wszystkich zakładów należących do Rheinmetalla, także zlokalizowanych poza Niemcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony