Kolejne okręty podwodne dla włoskiej Marina Militare

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ostatnie dni przyniosły dobre wiadomości dla włoskiej marynarki wojennej a dokładniej jej komponentu podwodnego, który otrzyma dwa kolejne nowoczesne okręty podwodne.

27 czerwca w Muggiano, gdzie mieści się oddział potentata stoczniowego, koncernu Fincantieri, miała miejsce uroczystość cięcia blach przeznaczonych dla okrętu podwodnego typu 212 NFS  (Near Future Submarine), który zgodnie z harmonogramem trafi do włoskiej floty w 2032 roku. Będzie to już trzecia jednostka tego projektu budowana dla Marina Millitare. Cięcie blach na prototypową jednostkę miało miejsce 11 stycznia 2022 roku a na drugą 6 czerwca 2023 roku. Podniesienie bander na obydwu okrętach przewiduje się odpowiednio na 2027 i 2029 rok.

Cięcie blach pod trzeci OP typu 212 NFS nie było jedynym optymistycznym wydarzeniem, jakie miało miejsce w czwartek w Muggiano. W trakcie tej samej uroczystości pomiędzy Fincantieri a europejską agencją koordynacji zakupów uzbrojenia OCCAR (Organisation conjointe de coopération en matière d'armement) podpisano bowiem umowę dotyczącą pozyskania dla Marina Militare czwartej jednostki tego samego typu. Jej wartość to około 500 milionów euro a poza dostarczeniem samego okrętu podwodnego obejmuje również szeroki pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Stan sił podwodnych Marina Militare

Obecnie włoskie siły podwodne dysponują 8 okrętami podwodnymi:

  • czterema typu Sauro (które należą do dwóch podklas Sauro III i Sauro IV)

  • czterema typu U212A (które również zostały wybudowane w ramach 2, różniących się niektórymi rozwiązaniami technicznymi serii)

W trakcie budowy, jak już wcześniej wspomniano, znajdują się 3 okręty typu U212NFS a czwarta jednostka została właśnie zamówiona.

Założenia włoskiej marynarki w domenie podwodnej

Dalsze plany Marina Militare w domenie podwodnej koncentrują się wokół 2 zagadnień. Pierwszym jest utrzymanie wysokiego potencjału bojowego już posiadanych i zamówionych jednostek, czego przejawem są prace remontowe i modernizacje MLU na OP typu Sauro, U212A oraz planowane do wprowadzenia nowe zdolności dotyczące budowanych OP typu U212 NFS. Mowa w tym zakresie o:

  • przenoszeniu pocisków manewrujących dalekiego zasięgu przeznaczonych do zwalczania celów lądowych i morskich,

  • zdolności do wprowadzania do akcji z pokładów OP podwodnych i lotniczych systemów bezzałogowych,

  • zdolnościach minowych,

  • systemach przeciwtorpedowych,

  • zapewniających większe możliwości ogniwach litowo-jonowych.

Drugą kwestią jest dalsza perspektywa rozwoju włoskich sił podwodnych, tak w kontekście jakościowym jak i ilościowym. W tej kwestii rozpoczęto pierwsze prace badawcze i analityczne dotyczące nowego typu okrętów nazwanego Next Generation Submarine, których budowę planuje się rozpocząć po roku 2040. Z kolei, aby spełnić wymaganie zwiększenia liczebności sił podwodnych z 8 do 10 jednostek, planuje się konstrukcję kolejnych dwóch OP typu 212. Mowa o istotnie zmodyfikowanym z wykorzystaniem krajowych rozwiązań projekcie nazwanym U212 NFS EVO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony