Święto Marynarki Wojennej z niespodziewanymi gośćmi zza południowej granicy

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
Święto Marynarki Wojennej RP
Święto Marynarki Wojennej RP 3 Flotylla Okrętów
Zgodnie z tradycją ostatnia niedziela czerwca jest dniem, w którym obchodzone jest święto Marynarki Wojennej RP. Jak każdego roku z tej okazji gdyński Skwer Kościuszki był miejscem, w którym odbyły się uroczystości i aktywności związane z tym wydarzeniem.

Początek uroczystości miał miejsce o godzinie 8.00 kiedy to na wszystkich okrętach MW RP w tym na jednostkach zacumowanych w Basenie Prezydenta. Z kolei o godzinie 11.00 miała odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej. Zwieńczeniem części „formalnej” była defilada i salut armatni oddany pokładu okrętu muzeum ORP Błyskawica.

Wcześniej, bo o godzinie 11 rozpoczął się piknik marynarski, w trakcie którego odwiedzający mieli okazję wejść na pokład okrętów marynarki wojennej, zapoznać się z wystawionym na Skwerze Kościuszki sprzętem wojskowym oraz zobaczyć pokaz dynamiczny w wykonaniu żołnierzy Wojsk Specjalnych a dokładniej jednostki Formoza.

Trzy okręty do zwiedzania

Marynarka Wojenna RP do zwiedzania dla publiczności udostępniła łącznie 3 okręty:

  • Okręt rakietowy ORP Piorun - jedną z 3 jednostek typu Orkan. Jednostki te weszły do składu MW RP w latach 1992-1995. Pełnie możliwości uzyskały w latach 2008-2009 gdy otrzymały pociski przeciwokrętowe RBS-15 Mk3, system walki TACTICOS, radiolokator Sea Giraffe 3D, system kierowania Sting-EO oraz pozostałe wyposażenie.  

  • Niszczyciel min ORP Albatros - będący drugim z serii 3 nowoczesnych okrętów przeciwminowych typu Kormoran znajdujących się na stanie MW RP. Podniesienie bandery na prototypowym Kormoranie miało miejsce 28 listopada 2017, na Albatrosie 22 listopada 2022 roku a na Mewie 14 lutego 2023 roku. W czerwcu 2022 roku zamówiono kolejne 3 okręty tego typu: ORP Jaskółka, ORP Rybitwa, ORP Czajka, które zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Zadaniem niszczycieli min typu Kormoran jest poszukiwanie, identyfikacja oraz niszczenie min morskich, osłona własnych sił oraz nadzór kluczowych morskich dróg komunikacyjnych

  • Okręt podwodny ORP Orzeł - jednostka ta podniosła banderę w 1986 roku i bez wątpienia wymaga jak najszybszego zastąpienia w linii przez nowe okręty podwodne, program ich pozyskania ma kryptonim Orka.

Formoza dała pokaz sprawności

Zwieńczeniem atrakcji był pokaz dynamiczny w wykonaniu komandosów jednostki Formoza. Żołnierze zademonstrowali operację zajęcia jednostki pływającej (w tą rolę wcielił się ORP Piast) dokonując abordażu z pokładów 2 łodzi półsztywnych RIB. Tutaj właśnie objawiła się niespodzianka niedzielnego wydarzenia, bowiem ewakuację części z operatorów wykonały czeskie śmigłowce Mi-171. Maszyny te są obecne w Polsce od kilku miesięcy i ściśle współpracują w Wojskami Specjalnymi naszego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony