Tak Hawk poluje na drony wroga. Pokaz systemu Hertz New Technologies

Robert Szulc
Robert Szulc
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zielonogórska firma Hertz New Technologies zaprezentowała pokaz skuteczności swojego wielosensorowego systemu Hawk według czterech scenariuszy ataku Bezzałogowych Statków Powietrznych. - Widzimy szczególnie to, że dron warty kilkaset dolarów unieruchamia czy niszczy platformy bojowe wartości wielu milionów dolarów. Trzeba się przed tym skutecznie bronić - mówi prezes Zygmunt Rafał Trzaskowski.

Polski producent systemów antydronowych, zdolnych zwalczać m.in. amunicję krążącą - jak drony Szahid i inne uzbrojone w ładunki wybuchowe czy urządzenia obserwacyjne - pracuje nad kolejnymi sposobami unieszkodliwiania bezzałogowców. Ukraiński teatr wojenny jest swoistym poligonem dla firmy.

- Tam co chwilę pojawiają się nowe drony, nowe technologie. Przytoczę przykład jednego wrogiego drona, który nie poddawał się naszej neutralizacji, ale po tygodniu działań inżynierskich znaleźliśmy rozwiązanie. Mamy już praktycznie skuteczny system, który również na tego wrogiego drona działa - powiedział Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes firmy Hertz New Technologies, podczas prezentacji systemu Hawk do neutralizacji BSP w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w czwartek w podwarszawskiej Zielonce. - Wszystkim nam zależy na tym, żeby wyprzedzać to technologie dronowe. Bo od tego zależy nasza skuteczność.

Dron DragonFly - krążąca amunicja
Dron DragonFly - krążąca amunicja Robert Szulc

Zdaniem prezesa technologie antydronowe powinny być wdrażane jak najszybciej przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, powinno się w nie wyposażać także obiekty infrastruktury krytycznej, jak elektrownie czy lotniska. Ale także zakłady karne, miejsca organizacji imprez masowych. - Minęły czasy, kiedy skuteczne były systemy działające do wysokości płotu - mówi prezes Trzaskowski.

- Jesteśmy nieświadomi, co nad nami lata i zbiera informacje na temat naszych ważnych obiektów dla strony przeciwnika - dodaje prezes. - W tych czasach szpiegostwo staje się codziennością. Za kilka lat będzie jeszcze większy problem z dronami, z technologią dynamicznie wdrażaną i używaną przez środowiska przestępcze czy terrorystyczne, uzyskujące przewagę na wojnie.

Hertz ma swoim koncie takie dokonania jak wdrożenie systemu dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie mobilnego systemu ochrony imprez masowej, wdrożenie systemu antydronowego w Naftoporcie i na lotnisku w Babimoście. Tam system w ciągu dwóch pozwolił wykryć 107 w obrębie lotniska. Pozwalał wskazać, które z maszyn miały zgodę na lot (40 proc.), a lot których był nielegalny (ok. 60 proc.). Obecnie średnia wykrywanych maszyn wzrosła do 180 dronów miesięcznie.

Firma opracowała system Hawk bazujący na detekcji wielosensorowej aktywnej i pasywnej - który zapewnia wysoką skuteczność. Stosowana jest technologia radarowa, radionamiernicza, detekcja optyczna, termowizyjna i akustyczna. Częścią systemu są:

  • sensory,
  • zakłócacze,
  • moduły hakujące,
  • przejmujące,
  • neutralizatory ręczne ("broń na drony"),
  • neutralizatory stacjonarne.

Jest także dron-łowca zdolny samodzielnie chwytać w siatkę wrogie BSP o wadze do 20 kg. W przypadku cięższych maszyn krępuje je i sprowadza powoli na poziom gruntu.

Tak wygląda ekran, który widzi operator systemu - czerwone punkty to rój wrogich dronów
Tak wygląda ekran, który widzi operator systemu - czerwone punkty to rój wrogich dronów Robert Szulc

Skuteczność systemu Hawk pokazano odgrywając - wraz z pracownikami WITU - cztery scenariusze ataku dronowego:

  1. Atak roju dronów (Matrice 300, Inspire 2, Mavic 3) z prędkością do 15 m/s. Detekcja pozwoliła na wykrycie drona z odległości kilometra (radar dalekiego zasięgu HR70000 wykrywa drony z odległości 12 km - dla RCS 1 mkw i 4 km dla RCS 0,01 mkw., radar HR50000 te odległości to odpowiednio 15 i 5 km). System pozwala na wykrycie dronów i śledzenie w sposób ciągły BSP, na wskazanie umiejscowienia operatora BSP oraz na identyfikację drona i jego zapamiętanie w bazie urządzeń.
  2. Próba ataku na obiekt (Autel Evo Max 4T jako atakujący i Mavic 3 jako odwracający uwagę. System dokonał poprzednio wskazanych czynności, a poza tym jammer kiewrunkowy podążał za dronem, a jammer NS4000 dokanał neutralizacji dronów.
  3. Amunicja krążąca - system śledził przelot DragonFly z WITU na wysokości 30-120 m, kamery zidentyfikowały drony.
  4. Atak pojedynczego drona (Inspire 2) lecącego na 80 m. BSP został wykryty, zidentyfikowany, operator wskazany, a spoofer dokonał netralizacji drona.

Firma Hertz opracowała koncepcję wykorzystania urządzeń systemu antydronowego na wschodniej granicy.

- Widzimy, że dron warty kilkaset dolarów unieruchamia czy niszczy platformy bojowe wartości wielu milionów dolarów - mówi prezes. - Tutaj jedynie systemy o detekcji wielosensorowej i wielopoziomowej neutralizacji będą skuteczne. System Hawk może odegrać istotną rolę w ochronie naszych polskich granic - powiedział prezes Hertza. - Jest on w stanie zapewnić wiarygodną, pewną i szybką informację, która powinna być przekazana do odpowiednich służb Straży Granicznej czy wojsk NATO.

Jak powiedział zastępca dyrektora departamentu polityki przemysłowej i innowacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii Dariusz Nieć, jego resort zajmie się koordynacją finansowego wsparcia rozwoju technologii i obronnych, zwłaszcza kierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw. Przypomniał, że od marca do kompetencji MRT należy wsparcie innowacji w dziedzinie systemów obronnych; resort będzie konsolidował działania z wykorzystaniem krajowych i unijnych środków, w tym z europejskiego programu na rzecz przemysłu obronnego.

Radar dalekiego zasięgu HR50000
Radar dalekiego zasięgu HR50000 Robert Szulc

- Głównym zadaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii będzie, aby w jednym ośrodku decyzyjnym koordynować zewnętrzne wsparcie finansowego, unijne i z innych źródeł, które pozwoli na rozbudowę przemysłu obronnego, podniesienie jego gotowości, a także na zbudowanie przewag komparatywnych związanych ze sprzętem obronnym – powiedział.

Według Niecia „konsolidacja pozwoli sprawniej wspierać i współfinansować takie zadania jak dostępność poligonów wojskowych do testowania narzędzi do walki z dronami”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony