Grupa Bojowa Unii Europejskiej rozpoczęła roczny dyżur. Jej główną siłą jest 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Od lipca 2024 roku roczny dyżur rozpoczęła Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej. Jej główną siłę stanowią żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.
Od lipca 2024 roku roczny dyżur rozpoczęła Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej. Jej główną siłę stanowią żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. 6 Brygada Powietrznodesantowa
Od lipca 2024 roku roczny dyżur rozpoczęła Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej, która reprezentuje siły wojskowe zdolne do szybkiego reagowania na różne kryzysy w rejonie 6000 km od Brukseli. W skład wojskowej formacji weszli przedstawiciele państw UE – Polacy, Czesi, Słowacy i Węgrzy. Jej główną siłę stanowią żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa.

- Na wniosek wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w grudniu ubiegłego roku zdecydowaliśmy się na wystawienie od lipca tego roku do czerwca 2025 roku grupy bojowej w ramach rocznego dyżuru Unii Europejskiej, przygotowania sił szybkiego reagowania, przygotowania sił szybkiego rozmieszczenia. To jest wypełnienie zapisów planu strategicznego. Kompas Strategiczny Unii Europejskiej przyjęty po inwazji Rosji na Ukrainę. Polska zdecydowała się to zrobić w poczuciu odpowiedzialności właśnie za wspólnotę europejską i za swoją rolę jaką powinna odgrywać. Bycia liderem Unii Europejskiej, bycia w centrum podejmowanych decyzji i w centrum brania odpowiedzialności - podkreślał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wystąpienia w Sejmie, które poświęcone było zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem Polski.

Wiodącą rolę w Grupie Bojowej Unii Europejskiej będą mieć żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

- Aktualnie 6 Brygada Powietrznodesantowa tworzy główny trzon Grupy Bojowej Unii Europejskiej wydzielając do niej większość sił i przewodząc w jej przygotowaniu. W skład GBUE oprócz Sił Zbrojnych RP wejdą też sojusznicy z Sił Zbrojnych Czech, Słowacji oraz Węgier - informuje Magdalena Trzebińska-Gawin, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej reprezentuje siły wojskowe zdolne do szybkiego reagowania na różne kryzysy w rejonie 6000 km od Brukseli. GBUE to związki taktyczne o wysokim stopniu mobilności zdolne do przeprowadzenia samodzielnych operacji o ograniczonym zasięgu, które mogą być użyte do:

 • udzielania pomocy humanitarnej
 • misji ratunkowych
 • misji stabilizacyjnych
 • operacji pokojowych
 • zarządzania kryzysowego

Zgodnie z założeniem Grupy Bojowe UE muszą być gotowe do działania w 15 dni od momentu podjęcia na szczeblu politycznym decyzji o ich użyciu. Misje, do których zostały przeznaczone, trwają od 30 do 120 dni. Po tym terminie grupa powinna zostać zastąpiona przez siły pod flagą ONZ.

Wyszehradzka Grupa Bojowa UE liczy około 2300 żołnierzy. Większość z nich stanowią Polacy. Batalion manewrowy Grupy Bojowej UE tworzą żołnierze 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

Do Grupy Bojowej UE delegują żołnierzy także:

 • Dowództwo 6 BPD,
 • 6 Batalion Dowodzenia,
 • 2 Pułk Saperów,
 • 12 Dywizja Zmechanizowana,
 • Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych,
 • Żandarmeria Wojskowa,
 • Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Polska aktywnie angażuje się w tworzenie Grup Bojowych - jednostek szybkiego reagowania, umożliwiających UE podjęcie poza jej granicami natychmiastowych działań w sytuacjach kryzysowych. W pierwszym półroczu 2010 r. Polska pełniła rolę państwa ramowego Grupy Bojowej utworzonej wspólnie z Niemcami, Litwą, Słowacją i Łotwą, odpowiadając za organizację dowództwa sił i elementu bojowego grupy.

W pierwszej połowie 2013 r. dyżur pełniła weimarska Grupa Bojowa, utworzona przez siły Polski, Francji i Niemiec. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej Grupy, Polska była odpowiedzialna za koordynowanie jej przygotowania i funkcjonowania. W 2016 r. i w 2019 r oraz w 2023 r. do dyżuru wystawiona została Wyszehradzka Grupa Bojowa z udziałem Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz Ukrainy w 2016 r, i Chorwacji w 2019 r., a w 2023 r, także z udziałem Chorwacji, Łotwy i Litwy.

Polska w Wyszehradzkich Grupach Bojowych UE (EU BG V4) także pełniła rolę tzw. państwa ramowego (wiodącego), wystawiając większość sił i zasobów. Dodatkowo, Polska wystawiała dla tych Grup dedykowane Dowództwo Operacji w oparciu o Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. Stanowiło to dodatkowy element polskiego zaangażowania we wdrażanie koncepcji Grup Bojowych, wzmacniający potencjał UE do reagowania kryzysowego i umożliwiający ewentualne użycie Grup Bojowych, jeżeli zaszłaby taka potrzeba.

W związku z wprowadzeniem w UE koncepcji Rapid Deployment Capacity służącej zwiększeniu operacyjności sił szybkiego reagowania UE dokonano zmian w koncepcji Grup Bojowych UE, m.in. wydłużając ich dyżur bojowy w ramach UE do dwunastu miesięcy. Polska zaangażowała się w realizację tej nowej koncepcji wystawiając Grupę Bojową – RDC do dyżuru od lipca 2024 do końca czerwca 2025 r.

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony