Powstaje Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych. Wojsko będzie wykorzystywać przestrzeń kosmiczną

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej jest coraz ważniejsze dla wojska – powiedział w czwartek wiceszef MON Cezary Tomczyk na uroczystości powołania Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, która będzie zarządzać systemami satelitarnymi wojska.

Spis treści

Powstaje Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych

Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS), która formalnie rozpocznie działalność w piątek, powstaje na bazie Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w mazowieckich Białobrzegach koło Zegrza.

"Stworzenie agencji jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP" – powiedział Tomczyk w czwartek w Białobrzegach. Dodał, że wraz z transformacją armii wzrasta znaczenie domeny kosmicznej. "Przestrzeń ta staje się coraz ważniejsza dla efektywnego funkcjonowania całego państwa i społeczeństwa, jednocześnie w coraz większym stopniu staje się ona obszarem rywalizacji" – mówił wiceszef MON.

Dlatego – zaznaczył - wymaga ona takiego traktowania jak pozostałe domeny operacyjne – ląd, powietrze, morze i cyberprzestrzeń.

Polski satelita wojskowy w kosmosie

Przypomniał planowane na przyszły rok umieszczenie na orbicie pierwszego polskiego satelity wojskowego. "Polska wkracza w tę domenę, przyspieszyliśmy te procesy o kilkanaście miesięcy względem planów z poprzednich lat.

Domena kosmiczna jest kwestią przyszłości, jest też kwestią zasadniczego zrozumienia dzisiejszego pola walki. Wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, tego, co dzieje się na naszej granicy wschodniej" – powiedział wiceminister.

Zwrócił uwagę, że "nasze siły zbrojne od lat wykorzystują dane, produkty i usługi kosmiczne", czego dowodzi działalność Ośrodka Rozpoznania Obrazowego. Dodał, że technika satelitarna jest niezbędna, by zbudować system obrony powietrznej, a także przy realizacji projektu Tarcza Wschód.

"Rozpoczynamy faktyczną integrację satelitarnego rozpoznania obrazowego z szeroko pojętym zabezpieczeniem geoprzestrzennym" – powiedział inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Owczarek.

Według generała utworzenie nowej agencji odpowiedzialnej za rozpoznanie geoprzestrzenne przyczyni się do zwiększenia zdolności przeciwzaskoczeniowych polskiego wojska.

Agencja będzie podlegać MON

Podczas uroczystości w Białobrzegach Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego wraz z bezpośrednio podległymi mu jednostkami zostało podporządkowane sekretarzowi stanu w MON. Nowo utworzona Agencja będzie odpowiadać za zarządzanie i kierowanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie sił zbrojnych, obronę i ochronę tych systemów, a także realizację zadań dotyczących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

Powołanie Agencji - i działającego w ramach tej struktury Centrum Operacji Satelitarnych - zapowiedział w maju w Sejmie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zwiększeniu zdolności rozpoznawczych służą zakupy satelitów obserwacyjnych. Umowę zakupy dwóch satelitów zawarły w grudniu 2022 Agencja Uzbrojenia i grupa Airbus, zatwierdzili ją ministrowie obrony Polski Mariusz Błaszczak i Francji Sebastian Lecornu. Satelity działające w ramach francusko-polskiej konstelacji umożliwią zbieranie danych obrazowych z dokładnością do 30 cm. Agencja Uzbrojenia prowadzi też program mikrosatelitów optoelektronicznych MikroGlob z udziałem polskiej firmy kosmicznej Creotech.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony