Niemcy: setki milionów euro na pociski Brimstone i systemy przeciwlotnicze Stinger

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niemiecki parlament zaakceptował zawarcie dwóch kontraktów dotyczących zakupów zagranicznych systemów uzbrojenia przeznaczonych dla Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec. Na pozyskanie znacznych ilości przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone oraz przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Stinger Berlin wyda łącznie do 771 mln euro.

Niemieckie przepisy dotyczące pozyskiwania systemów uzbrojenia, amunicji i sprzętu dla sił zbrojnych stanowią, że każdy kontrakt o wartości powyżej 25 mln euro musi zostać zatwierdzony przez komisję budżetową parlamentu. Zazwyczaj zgoda ta jest uzyskiwana na krótko przed podpisaniem umów z podmiotami przemysłowymi, stąd też kontrakty na systemy Brimstone i Stinger najprawdopodobniej zostaną podpisane w najbliższym czasie.

Szczegóły dotyczące przyszłych umów jak dotąd nie zostały upublicznione. Z treści komunikatu berlińskiego Federalnego Ministerstwa Obrony wiadomo, że przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone – produkowane przez europejską grupę zbrojeniową MBDA – będą stanowiły uzbrojenie przenoszone przez samoloty wielozadaniowe Eurofighter należące do niemieckich sił powietrznych. Zgoda niemieckiego parlamentu dotyczy umowy ramowej na w sumie „kilka tysięcy” pocisków, przy czym zatwierdzona umowa wykonawcza o wartości ok. 376 mln euro będzie dotyczyła „kilkuset” pocisków, a dostawy rozpoczną się w 2028 r.

Druga zgoda na "kilkaset" pocisków

Druga zgoda dotyczy zakupu również „kilkuset” pocisków przeciwlotniczych Stinger o wartości ok. 395 mln euro, który zostanie dokonany poprzez podpisanie kontraktu z rządem Stanów Zjednoczonych. Producentem legendarnych już Stingerów jest jedna z największych firm zbrojeniowych na świecie – koncern Raytheon (RTX). Pociski o zasięgu ok. 6 km przeznaczone są do zwalczania celów powietrznych różnego typu jak samoloty, śmigłowce czy pociski manewrujące.  

Niemieckie ministerstwo obrony podało, że zakup pocisków Stinger podyktowany jest koniecznością uzupełnienia zasobów Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec po tym, jak znaczna cześć ich zapasów została przekazana Siłom Zbrojnym Ukrainy. Według oficjalnych informacji podawanych przez rząd w Berlinie, Niemcy przekazały Ukrainie łącznie 500 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Stinger. Dostawy nowych systemów spodziewane są w latach 2028-2029.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony