Targi zbrojeniowe Eurosatory: MBDA prezentuje lądowy pocisk manewrujący LCM

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
We wtorek 18 czerwca, w trakcie trwających we Francji targów zbrojeniowych Eurosatory, firma MBDA zaprezentowała swój nowy produkt, pocisk manewrujący ziemia-ziemia LCM (Land Cruise Missile). Przeznaczeniem nowego systemu uzbrojenia jest przeprowadzanie głębokich uderzeń o wymiarze operacyjnym i strategicznym, których celem będą istotne elementy potencjału obronnego i  infrastruktura przeciwnika.

MBDA pokazała pocisk manewrujący LCM

Jak podkreśla firma, LCM stanowi jedyny europejski system ten klasy, to jest zapewniający pełną suwerenność w kwestii zdolności do wykonywania głębokich uderzeń na zaplecze przeciwnika. Jednocześnie wskazuje się na możliwą, w przypadku sięgnięcia zarówno po pociski LCM, jak i NCM, synergię w kwestii użycia środków rażenia bazowania morskiego i lądowego.

– System zbudowany wokół LCM uzupełnia szerokie portfolio w pełni europejskich produktów firmy. Opierając się na pozytywnych doświadczeniach związanych z zakończonym sukcesem wdrożeniem pocisków NCM, MBDA demonstruje swoją zdolność do zaspokojenia szerokiego spektrum wymagań swoich klientów na środki rażenia w wielu domenach – mówi Eric Béranger, prezes MBDA.

LCM oferuje szereg zdolności tożsamych z NCM, należy do nich zaliczyć:

  • bardzo wysoką, liczoną w metrach, precyzje trafienia w cele odległe o setki kilometrów od miejsca startu;

  • zdolność do skutecznej penetracji nieprzyjacielskiego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Osiąganą dzięki uwzględnieniu w konstrukcji pocisku reguł obniżonej wykrywalności oraz zdolności do bardzo niskiego lotu „konturowego”;

  • możliwości przeprowadzania skoordynowanego czasowo zgodnie z zasadą STOT (synchronized time-on-target) ataku na silnie broniony cel;

  • w wymiarze strategicznym LCM może zapewnić użytkownikowi zdolność do odstraszania potencjalnego agresora poprzez stworzenie realnego zagrożenia dla ważnych obiektów i celów pozostających na głębokim zapleczu przeciwnika.

Wraz z LCM i podobnie jak w przypadku innych swoich produktów w tym pocisków NCM, MBDA oferuje potencjalnemu klientowi cały, otaczający produkt ekosystem. Mowa o nosicielach pocisków w postaci mobilnych, lądowych wyrzutni. Ma to zapewnić odpowiednio wysoki poziom przeżywalności systemu. Równie ważnym elementem kompleksu ma być obejmująca zarówno hardware, jak i software infrastruktura pozwalająca na przeprowadzanie procesu planowania misji pocisków LCM.

Czym jest nowy pocisk LCM?

Konstrukcja pocisku LCM została oparta na jego „starszym bracie”, to jest produkowanym i używanym od lat w realnych działaniach bojowych pocisku NCM. W przeciwieństwie do LCM ten ostatni to oręż morski, którego nosicielami są francuskie fregaty i okręty podwodne o napędzie nuklearnym. Pocisk ten, we francuskich SZ nazywany MdCN (Missile de Croisière Naval), to owoc zapotrzebowania na morski środek rażenia, który uzupełniłby i wydłużył zasięg oddziaływania zapewniany przez znane z konfliktu ukraińskiego, lotnicze pociski manewrujące SCALP-EG. Prace MBDA nad MdCN rozpoczęły się w 2006 roku, ich zwieńczenie mające formę przyjęcia pocisku na uzbrojenie miało miejsce w roku 2017. Od tego czasu, NCM określany jako europejka alternatywa dla amerykańskiego pocisku Tomahawk, zaliczył również swój debiut bojowy, będąc wykorzystany w uderzeniach na terytorium Syrii. MdCN jest reklamowany przez firmę MBDA na rynku międzynarodowym, stanowiąc między innymi cześć „pakietu” uzbrojenia oferowanego wraz z konwencjonalnymi okrętami podwodnymi typu Scorpene czy Barracuda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony