Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Centrum Operacji Morskich

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
KPRM
W piątek 14 czerwca prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich w związku z trwającymi ćwiczeniami BALTOPS 24. Jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP został zapoznany z ich przebiegiem oraz odbył rozmowę z admirałem Krzysztofem Jaworskim.

Historia „Baltops” sięga 1972 roku. W tym roku te najważniejsze i największe ćwiczenia NATO w basenie Morza Bałtyckiego rozpoczęły się 5 maja na terytorium Litwy i będą trwać do 22 czerwca z zakończeniem w Niemczech. Polska bierze w nich czynny udział wraz z żołnierzami sił sojuszniczych z 20 krajów natowskich pod przewodnictwem Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Jest to już 53. edycja ćwiczeń, w którą zaangażowanych jest obecnie 50 okrętów wojennych, 25 samolotów oraz 60 śmigłowców. Działania są prowadzone w całym basenie Morza Bałtyckiego i mają charakter głównie defensywny oraz kontruderzeniowy. Scenariusze skupiać się będą na symulowaniu konfliktów pomiędzy fikcyjnymi państwami oraz zapewniania ochrony dostaw surowców energetycznych.

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił znaczenie bezpieczeństwa na Bałtyku dla zapewnienia infrastruktury krytycznej tj. wsparcia militarno-bojowego, ale także ochrony gazociągu i gazoportu oraz łączności. Wskazał także na istotną rolę sojuszu północnoatlantyckiego oraz budowania, sprawdzania i demonstrowania zdolności obronnych w związku z działaniami zaczepnymi ze strony Rosji.

– Zachowanie i bezpieczeństwo naszego wybrzeża Bałtyku, zachowanie dostępu do naszych portów ma z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej znaczenie kluczowe, także bezpieczeństwo naszej infrastruktury (...) – mówił prezydent Duda.

W ćwiczeniach BALTOPS 24 udział biorą okręty 3. i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: ORP Gen. K. Puławski, ORP Bałtyk, ORP Necko, ORP Poznań.

Jednostki 3 Flotylli będą włączone do realizowania zadań takich jak poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, symulowanie uderzeń oraz odpieranie ataków lotniczych, kontrolowanie statków, a także zaopatrywanie okrętów bojowych bezpośrednio na morzu.

Jednostki wyznaczone z 8 flotylli natomiast będą miały możliwość uczestnictwa w zespole przeciwminowym państw bałtyckich. Będą realizować zadania oczyszczania obszaru z min oraz torowania drogi dla dużych okrętów bojowych. Okręty te będą brać udział także w operacjach desantu morskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony