Szef MON wręczył nominacje generałom Wojska Polskiego

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Szef MON z mianowanymi na nowe stanowiska generałami
Szef MON z mianowanymi na nowe stanowiska generałami Fot. MON/X
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył generałom Wojska Polskiego decyzje o wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe. Zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP został gen. dywizji Stanisław Czosnek, natomiast I zastępcą dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych został gen. dywizji Sławomir Owczarek.

Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak- Kamysz wręczył w poniedziałek generałom Wojska Polskiego decyzje o wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe:

  • gen. dywizji Stanisław Czosnek od 1 lipca 2024 roku wyznaczony na zastępcę Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
  • gen. dywizji Sławomir Owczarek od 1 lipca 2024 roku wyznaczony na I zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
  • gen. brygady Grzegorz Barabieda od 1 lipca 2024 roku wyznaczony na I zastępcę Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej;
  • gen. brygady Cezary Janowski od 1 lipca 2024 roku wyznaczony na dyrektora Departamentu Kontroli.

Gen. dyw. Sławomir Czosnek służbę rozpoczął w 1982 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Służył w 5 Brygadzie Wojsk Obrony Wewnętrznej, był związany z 5 Pułkiem Strzelców Podhalańskich, był szefem sztabu i dowódcą batalionu piechoty zmotoryzowanej. Służył także w 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie, dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusie Powietrzno-Desantowym i później w dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego. Dowodził 1 Brygadą Pancerną w Wesołej i 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Służył także poza granicami kraju. W 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy regionu wschodniego ISAF w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Od marca 2020 roku był zastępcą dowódcy generalnego RSZ. Jest absolwentem studiów w Akademii Sztuki Wojennej oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Pekinie.

Gen. dyw. Sławomir Owczarek urodził się w 1963 r., w 1987 r. ukończył Wyższą Szkolę Oficerską WRiA uzyskując tytuł inżyniera artylerii naziemnej oraz został mianowany na pierwszy stopień oficerski. Służył w 20 Pułku Przeciwpancernym w Pleszewie. Studiował na Akademii Obrony Narodowej. Służył w Szefostwie WRIA Śląskiego Okręgu Wojskowego do 2001 r., później był dowódcą dywizjonu w 23 Brygadzie Artylerii w Bolesławcu. W latach 2002-2003 pełnił służbę na stanowisku Szefa Wydziału PKW UNDOF – Syria. Po powrocie z misji jako wyróżniający się oficer z dniem 1 listopada 2005r. został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu brygady. W 2006 roku rozpoczął Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej, po ukończeniu których został wyznaczony na stanowisko dowódcy 5 Pułku Artylerii w Sulechowie. W latach 2010-2011 pełnił służbę w ramach VIII zmiany PKW ISAF – Afganistan jako Zastępca Dowódcy Kontyngentu. Do 2013 r. pełnił obowiązki dowódcy 5 Pułku Artylerii w Sulechowie, po Podyplomowych Studiach Polityki Obronnej w 2014 r. objął obowiązki Szefa Oddziału Szkolenia – Zastępcy Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego RSZ. Od 3 lipca 2017 r. był też Inspektorem Rodzajów Wojsk DG RSZ.

gen. bryg. Grzegorz Barabieda to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz studiów i kursów w m.in. Akademii Obrony Narodowej. Służył w m.in. 33 Pułku Zmechanizowanym, 12 Brygadzie Pancernej, Generalnym Zarządzie Operacyjnym Sztabu Generalnego WP. Do 2008 r. był specjalistą Sojuszniczego Dowództwa Transformacyjnego w Norfolk w USA. Był także Narodowym Przedstawicielem Łącznikowym przy HQ SACT, w USA. W latach 2018-21 służył w m.in. Dowództwie Generalnym RSZ. Od lutego 2022 r. dowodził 10 Brygadą Pancerną.

Gen. bryg. Cezary Janowski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej (1990 r.) oraz Akademii Obrony Narodowej (Organizacja i Zarządzanie - Dowodzenie Wojskami) oraz Ekonomii Ogólnej na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego (1998-2000). W roku 2008 ukończył w Akademii Obrony Narodowej Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne, a w 2014 Podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Służył w latach 1990-92 jako dowódca obsługi stacji radiolokacyjnej w 66. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, później do 1998 w 11. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, by dowódcą dywizjonu przeciwlotniczego 34. Brygady Kawalerii Pancernej. W latach 2004-2007 w 4. Pułku Przeciwlotniczym. Od 2008 do 2010 r. był dowódcą 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego, w latach 2010-2013 służył w Sztabie Generalnym WP, w Zarządzie Szkolenia. Od 2018 roku służył w Sztabie Generalnym WP na stanowisku zastępcy szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony