Czy żołnierz, strażak i policjant mogą nosić wąsy, brodę, tatuaże i kolczyki? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Katarzyna Piojda
Zarost u mundurowego jest niezbyt mile widziany. Wyjątki istnieją
Zarost u mundurowego jest niezbyt mile widziany. Wyjątki istnieją Andrzej Banas / archiwum
Czy żołnierz może nosić wąsy, brodę, tatuaże? Czy kobiecie, służącej w armii, wolno pokazywać kolczyki? Nasz ekspert rozwiewa wątpliwości.

Ekstrawagancki wygląd nie idzie w parze z mundurem. Broda i wąsy stanowią od wieków (właściwie od średniowiecza) symbol dojrzałości i męskości. Pytanie dotyczy z kolei tego, czy żołnierze oraz pozostałe służby mundurowe mogą nosić zarost, eksponować tatuaże oraz zakładać kolczyki.

Fryzura w armii

- Żołnierz-mężczyzna ma mieć ogoloną twarz oraz ostrzyżone włosy, nie dłuższe niż 5 centymetrów, cieniowane w kierunku karku i uszu - informuje płk rez. Marek Ługiewicz, były szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy, ekspert ds. bezpieczeństwa i wykładowca Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. - Może golić głowę oraz nosić krótko przystrzyżone wąsy. Wąsy mogą sięgać maksymalnie do kącików ust i nie mogą zakrywać górnej linii wargi. Baczki mogą sięgać do linii połowy wysokości uszu.

Wyjątki bywają. Nasze ekspert dalej wyjaśnia bowiem: - Żołnierz może nosić zarost nie dłuższy niż 5 mm ze względu na wskazania medyczne (odnotowane w zaświadczeniu wydanym przez lekarza zawierającym termin takiego zwolnienia). Dowódca jednostki (instytucji) wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym (decyzji). Żołnierz ma obowiązek powiadomić przełożonego o ustaniu wskazań medycznych.

Zarost na służbie

Sprawdzamy, jak kwestia zarostu jest postrzegana w przypadku innych służb mundurowych. Zgodnie z zarządzeniem Komendanta Głównego Policji, „umundurowany policjant-mężczyzna noszący włosy, brodę lub zarost obowiązany jest nosić je schludnie i krótko przystrzyżone". To oznacza, że zarost jest dozwolony, ale długie do pasa włosy, nawet gdyby żołnierz związał je w kitkę, są nie tyle niemile widziane, co niedozwolone.

Strażakom nie przystoi nie tylko nosić długich włosów, ale i brody – nie tylko dlatego, że to nie pasuje do uniformu, ale może być niebezpieczne. Dawniej z przepisów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynikało, iż osoby mające brodę, bokobrody, długie włosy i wąsy nie mogą uczestniczyć w działaniach ratowniczych prowadzonych w budynkach. To dlatego, że zarost może się zapalić. Obecnie jest inaczej. Kilkanaście lat temu weszły w życie bardziej liberalne przepisy. Wąsaty strażak z brodą to dzisiaj możliwe. Rozporządzenie MSWiA z 2008 roku wskazuje jednak, że mężczyzna pracujący w straży pożarnej ma obowiązek utrzymać włosy i zarost w stanie umożliwiającym mu pracę w sprzęcie ochronnym dróg oddechowych.

Tatuaże pod mundurem

Co z tatuażami? - Żołnierz występujący w umundurowaniu nie może eksponować w widocznych miejscach tatuaży, zdobień ciała wykonanych poprzez nacinanie, zdrapywanie, wypalanie lub uszkadzanie skóry w celu otrzymania blizn określonego wzoru. Nie nosi piercingu, tuneli w uszach - wymienia płk rez. Ługiewicz.

Kolczyki dla pań

Żołnierz-kobieta, występując wyłącznie w mundurze wyjściowym oraz galowym, może nosić po jednym, małym kolczyku w płatku ucha, a ten kolczyk jest w kolorze złotym lub srebrnym. - Kolczyki powinny być wpinane lub wkręcane i nie mogą sięgać poniżej płatka ucha. Kolczyki mają być jednakowe – zaznacza były szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.

W policji jest podobnie. Paniom policjantkom wolno nosić delikatne kolczyki, ewentualnie klipsy, lecz w stonowanych kolorach. Zabronione są natomiast duże (w tym wiszące) kolczyki i klipsy. Panowie policjanci kolczyków w ogóle nosić nie mogą.
Na koniec - o biżuterii wśród strażaków. Strażacy-mężczyźni mają zakaz noszenia kolczyków. Te dozwolone są dla pań pod warunkiem, że są to delikatne kolczyki złote bądź srebrne, nierzucające się w oczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony