Czy Putin zdecydowałby się na zajęcie Przesmyku Suwalskiego?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
W Kaliningradzie jest nie tylko rosyjska Flota Bałtycka  ale także stacja do zagłuszania elektronicznego.
W Kaliningradzie jest nie tylko rosyjska Flota Bałtycka ale także stacja do zagłuszania elektronicznego. zdjęcie ilustracyjne
Położenie Przesmyku Suwalskiego sprawia, że gdyby miało dojść do starcia Rosji z Zachodem, to właśnie w tym rejonie. Ale polityka Putina sprawiła, że NATO zyskało w ostatnim czasie ogromną przewagę nad Moskwą.

Przesmyk Suwalski położony jest wokół Suwałk, Augustowa i Sejn. Jest też częścią terytorium NATO i źródłem irytacji Putina. Gdyby Rosja go przejęła, zyskałaby bezpośrednie połączenie lądowe z Kaliningradem przez Białoruś. Odcięłoby też państwa bałtyckie od reszty Europy, narażając je na przyszły atak Rosji.

Flota Bałtyku i bazy lotnicze

W Kaliningradzie znajduje się rosyjska Flota Bałtycka, bazy lotnicze, a także rakiety Iskander-M, których głowice nuklearne mogą razić cele oddalone o 500 km.

W ostatnim czasie Moskwa oskarżała Wilno o powiązania z „sabotażystą”, który przedostał się do Rosji z Litwy. Białoruś też twierdzi, że Litwa pozwala wykorzystywać swoje terytorium do przeprowadzania ataków dronów na Mińsk przez działaczy przeciwnych Łukaszence.

Wilno zaprzecza. Powstaje jednak pytanie, czy Rosja i Białoruś próbują wymyślić pretekst do zajęcia przesmyku, co może wywołać poważny konflikt.

Linas Linkevičius, ambasador Litwy w Szwecji, powiedział, że Putin podważył pozycję Rosji w regionie – zmniejszając prawdopodobieństwo ataku na Przesmyk Suwalski, a także poważnie narażając bezpieczeństwo Kaliningradu.
Wyjaśnił: „Problem pozostanie. Jednak po przystąpieniu Szwecji i Finlandii (do NATO) mamy lepsze możliwości uzyskania wsparcia z morza. A to zapewnia lepsze możliwości wzmocnienia, rozmieszczenia, dla szlaków logistycznych.

„Więc nie tylko połączenia naziemne są ważne, ale także morskie, a Morze Bałtyckie staje się „wewnętrznym jeziorem” NATO dzięki geopolitycznym osiągnięciom Putina. To strategicznie zmienia sytuację. I teraz problem dotyczy Kaliningradu, a nie nas” – dodał. „Jeśli rozpoczną się jakieś działania wojskowe, najpierw ucierpi Kaliningrad, a nie my. I oni powinni to zrozumieć”.

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia zdecydowały się zostać członkami NATO po decyzji Putina o inwazji na Ukrainę.
NATO przeprowadziło w całym korytarzu jedne z największych ćwiczeń wojskowych po zakończeniu zimnej wojny, co było oznaką jego strategicznego znaczenia.

Eksperci przewidują, że to właśnie tutaj w przyszłości może rozpocząć się starcie między Zachodem a Rosją.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy Putin zdecydowałby się na zajęcie Przesmyku Suwalskiego? - Portal i.pl

Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony