PGZ pozyskuje nowe możliwości badawcze i symulacyjne wraz z otwarciem laboratorium HWIL w Zielonce

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
Oprócz implementacji nowego podejścia do projektowania rakiet, laboratorium umożliwi przeniesienie większości kosztownych prób poligonowych
Oprócz implementacji nowego podejścia do projektowania rakiet, laboratorium umożliwi przeniesienie większości kosztownych prób poligonowych Polska Grupa Zbrojeniowa
Zgodnie z komunikatem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, 5 czerwca w należących do grupy Wojskowych Zakładach Elektonicznych w Zielonce otwarto laboratorium Hardware-In-The-Loop, które posłuży polskim przedsiębiorstwom rakietowym.

Jak mówi komunikat laboratorium Hardware-In-The-Loop (HWIL), wyposażone w pięcioosiowy gimbal (Flight Motion Simulator, FMS), to pierwszy tego typu ośrodek badawczy w Polsce i jako jeden z nielicznych w Europie. HWIL będzie służył do modelowania i symulacji systemów rakietowych, ze szczególnym uwzględnieniem osiągów rakiet, dając możliwość przebadania procesu naprowadzania.

Laboratorium umożliwi przeniesienie kosztownych prób poligonowych

Oprócz implementacji nowego podejścia do projektowania rakiet, laboratorium umożliwi przeniesienie większości kosztownych prób poligonowych, które są niezbędne w procesie rozwoju tego typu sprzętu wojskowego, do środowiska badawczego, co znacznie zredukuje koszty i przyspieszy dostawy gotowych produktów.

Zainstalowany w budynku gimbal to specjalistyczne urządzenie, które pozwala symulować lot pocisku rakietowego.

– Definiując wymagania na to urządzenie kierowaliśmy się tym, aby laboratorium miało jak najszerszą możliwość wykorzystania tego sprzętu do symulacji badań nowych rakiet. Wymagania napisane zostały tak, żeby obsłużyć na tym urządzeniu rakiety zarówno do bardzo krótkiego, krótkiego jak i średniego zasięgu. Na tym urządzeniu mamy też możliwość symulacji rakiet wirujących, które są stabilizowane podczas lotu poprzez obrót – powiedział Roger Burek-Bors, kierownik projektu HWIL, dyrektor Biura Programu Wisła w Departamencie Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ S.A.

To kamień milowy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Dostawa, instalacja i uruchomienie pięcioosiowego gimbala w laboratorium HWIL w Zielonce to kamień milowy dla polskiego przemysłu obronnego. To nie tylko najbardziej zaawansowany system w swojej kategorii, ale także jedyny tego tylko w Europie Środkowej. To pokazuje zaangażowanie firmy Lockheed Martin we wsparcie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dążeniu do osiągnięcia statusu lidera branży zbrojeniowej – powiedział Fares Najjar, Program Manager w Lockheed Martin.

Zarządcą HWIL jest PGZ S.A., która integruje działania poszczególnych spółek PGZ zaangażowanych w to przedsięwzięcie, tj. PCO S.A., WZE S.A., PIT-RADWAR S.A. oraz MESKO S.A.

Powstanie laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych jest następstwem podpisanej 26 marca 2019 r. umowy o realizacji zobowiązań offsetowych w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Firma Lockheed Martin podpisała wówczas umowy z pięcioma spółkami wchodzących w skład konsorcjum PGZ-Wisła: PGZ S.A., WZE S.A., WZU S.A. WZL nr 1 Oddział w Dęblinie oraz WZL nr 2.

Zdolności nie kończą się na pociskach przeciwlotniczych Laboratorium HWIL jest kolejnym etapem działań PGZ mających na celu dalsze rozwinięcie kompetencji w dziedzinie projektowania pocisków przeciwlotniczych. Wcześniejsze etapy koncentrowały się na rozwinięciu przez grupę zdolności do prowadzenia testów pocisków rakietowych w „domenie cyfrowej”, to jest za pomocą symulacji.

Kolejnym, po środowisku symulacyjnym, krokiem w dziedzinie budowania kompetencji było stworzenie w kraju fizycznej części technologii Hardware-In-The-Loop. Oddano do użytku w WZE w Zielonce 5 osiowy gimbal jest właśnie sercem tego systemu. Jak bowiem wcześniej wspomniano, będzie posiadał możliwość testowania pracy głowic naprowadzających dla pocisków o różnych systemach naprowadzania i wielu klas, od bardzo krótkiego (VSHORAD) poprzez krótkiego (SHORAD) na średniego (MRAD) zasięgu kończąc. Jego zdolności nie kończą się jedynie na pociskach przeciwlotniczych, bowiem zapewni on zdolność do badania głowic naprowadzania pocisków rakietowych przeznaczonych choćby dla BSP czy załogowych statków powietrznych.

Źródło: PGZ S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony