Wojska Obrony Terytorialnej na „sprawdzianie”. Rozpoczęło się ćwiczenie certyfikujące PIORUN 24

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
14 kwietnia rozpoczęło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe o kryptonimie „PIORUN 24”
14 kwietnia rozpoczęło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe o kryptonimie „PIORUN 24” Wojska Obrony Terytorialnej
Zgodnie z wcześniejszymi planami Wojska Obrony Terytorialnej poddawane są narodowej certyfikacji mającej ocenić poziom gotowości formacji do wykonywania wyznaczonych jej zadań. W ramach tego procesu, 14 kwietnia rozpoczęło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe o kryptonimie „PIORUN 24”.

Założenia i scenariusz realizowany w ramach ćwiczenia został przygotowany poprzez zespół wcześniej wyznaczony przez Dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych, generała Macieja Klisze.

Szefem zespołu generał brygady Piotr Płonka

Szefem zespołu jest służący w SG generał brygady Piotr Płonka, pod którego dowództwem w zespole pracują żołnierze Sztabu Generalnego, Dowództwa Operacyjnego, Dowództwa Generalnego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz kilku innych komórek SZ. Postawione przez zespół sprawdzający zadania obejmują:

  • sprawdzenie rozwinięcia i zabezpieczenia Stanowiska Dowodzenia Dowództwa WOT (SD DWOT);
  • sprawdzenie wojennego systemu dowodzenia w relacjach pomiędzy: SD DWOT - nadrzędny przełożony oraz SD DWOT – podległe jednostki WOT;
  • sprawdzenie funkcjonowania organu dowodzenia (dowódca WOT wspomagany przez osoby funkcyjne) na SD DWOT w obszarach: wypracowania decyzji do działania, dowodzenia podległymi jednostkami w trakcie prowadzenia wojskowej operacji obronnej.

WOT jest pierwszym Rodzajem Sił Zbrojnych poddawanym procesowi certyfikacji jako całość, związane jest to ze stosunkowo „młodym wiekiem” tej formacji. Sam proces oceny certyfikowania prowadzony jest w oparciu o opracowany w NATO na potrzeby podobnych działań dokument „Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units”. W ramach oceny zdolności jednostek czy w przypadku WOT rodzajów sił zbrojnych weryfikuje się takie aspekty jak:

  • poziom ukompletowania osobowego i sprzętowego pododdziałów,
  • poziom wyszkolenia żołnierzy,
  • ilość i sprawność sprzętu oraz zapasów potrzebnych do skutecznego zrealizowania zadań.

Ćwiczenie certyfikujące WOT ma się zakończyć 21 czerwca

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy Rodzaj Sił Zbrojnych, powstały w 2017 roku. Obecnie w WOT służy około 40 tysięcy żołnierzy, 35 tysięcy z nich to żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową a pozostałe 5 tysięcy to żołnierze zawodowi. Służą oni w łącznie 18 brygadach obrony terytorialnej, z kolei dwie kolejne brygady OT są na etapie formowania. Obecnie WOT podporządkowany jest bezpośrednio szefowi resortu obrony, sytuacja ta zgodnie z zapowiedziami obecnego szefa resortu obrony ma się zmienić. Najprawdopodobniej proces przekazywania zwierzchnictwa nad formacją, które obecnie pozostaje w rękach szefa resortu obrony, rozpocznie się po zakończeniu procesu certyfikacji WOT. Tym samym formacja, tak jak pozostałe Rodzaje Sił Zbrojnych, trafi w podporządkowanie Sztabu Generalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony