Znacznie zwiększyliśmy liczbę szkoleń z walki w okopach. Postawiliśmy mocno na ten rodzaj przygotowania żołnierzy ze względu na sytuację geopolityczną, to co się dzieje podczas wojny za wschodnią granicą. Ukraińscy żołnierze walczą głównie w okopach. Mamy to na uwadze.
– mówi ppor. Magdalena Trzebińska-Gawin, rzeczniczka 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa.
Żołnierze ćwiczą formowanie okopów i wszelkie działania związane z walką przy wykorzystaniu tego typu ziemnych fortyfikacji.
Na początku września w rejonie Bielska-Białej zaplanowano kolejne tego typu szkolenia, o jeszcze większym zasięgu, na które mają przyjechać przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej przechodzą też intensywne szkolenie z obsługi bezzałogowych systemów powietrznych.
Dziś drony to nieodzowny element wyposażenia żołnierza. Drony zapewniają rozpoznanie, zwiększają świadomość sytuacyjną i umożliwiają precyzyjne rażenie celów przeciwnika. Systemy bezzałogowe stały się trwałym elementem współczesnego pola walki, a ich wykorzystanie wyznacza kierunki transformacji w Wojsku Polskim.
- zaznacza ppor. Magdalena Trzebińska-Gawin.
Na poligonie 6. Brygady Powietrznodesantowej na Pustyni Błędowskiej koło Olkusza odbędą się kolejne warsztaty dronowe. Przyjadą na nie przedstawiciele różnych jednostek wojskowych.
Szkolenie przechodzą najczęściej żołnierze z kompanii rozpoznawczych i szturmowych. Zapotrzebowanie na wiedzę w tym zakresie jak i sprzęt jest bardzo duże.
– przyznaje ppor. Magdalena Trzebińska-Gawin.
6. Brygada Powietrznodesantowa może wykonywać zadania jako desant spadochronowy lub prowadzić działania desantowo - szturmowe przy wykorzystaniu śmigłowców.
Integralną, specyficzną sferę zadań, stanowią powinności 6. Brygady Powietrznodesantowej, wykonywane w ramach Operacji Pokojowych ONZ i NATO.
W wypadku trwającego konfliktu zbrojnego, 6. Brygada Powietrznodesantowa przygotowana jest do prowadzenia działań taktycznych, w celu wymuszania pokoju (jak np. w Kosowie, w 2000 roku) oraz działań stabilizacyjnych (Irak 2004-05 i Afganistan 2007-2012).
Od 1 lipca tego roku żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej stanowią trzon rocznego dyżuru Grupy Bojowej Unii Europejskiej, która jest w gotowości do reagowania w odległości do 6 tys. km od Brukseli.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?