Wschodnia flanka: Litwa wprowadza Fundusz Obronny. Podatki w górę

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Wideo
od 7 lat
Litewski parlament zatwierdził ustawę dotyczącą tzw. Funduszu Obronnego. Pod tym określeniem kryje się pakiet regulacji, przede wszystkim podnoszących podatki, które mają zwiększyć wpływy do budżetu i zapewnić osiągnięcie wydatków na obronność na poziomie 3 proc. PKB w latach 2025-2030.

Zmiany podatkowe przygotowało litewskie ministerstwo finansów. Resort zakłada, że dzięki nim w latach 2025-2030 Litwa osiągnie lub przekroczy poziom 3 proc. PKB wydatków na obronę narodową. Według danych NATO, w 2024 r. Litwa na obronność przeznaczy 2,85 proc. PKB (jeszcze w 2021 r. było to 1,96 proc. PKB).

Trwa głosowanie...

Wojska NATO powinny być obecne na Ukrainie?

Francja ma wysłać żołnierzy-instruktorów na Ukrainę. Czy uważasz, że państwa NATO powinny to robić?

Tłumacząc wprowadzane zmiany podatkowe, litewska minister finansów Gintarė Skaistė wskazała, że obecna sytuacja geopolityczna w Europie oraz zwiększanie wydatków na zbrojenia i siły zbrojne przez Federację Rosyjską wymuszają na Litwie podjęcie specjalnych działań zwiększających zdolności kraju w zakresie odstraszania i obrony.

Pakiet regulacji określony mianem Funduszu Obronnego składa się z kilku filarów. Pierwszym jest podniesienie wybranych podatków. Podwyżki obejmą podatek dochodowy od spółek prawa handlowego, który zwiększy się o jeden punkt procentowy (do 16 proc.) oraz zmniejszony (tj. od ograniczonej grupy podmiotów) podatek dochody płacony przez małe przedsiębiorstwa (do 6 proc.). Ponadto nowe prawo podatkowe spowoduje, że określone grupy spółek praw handlowego stracą dotychczasowe zwolnienia z podatku dochodowego (korzystały z nich m.in. firmy świadczące usługi medyczne czy przedsiębiorstwa oferujące ubezpieczenia na życie).

132 mln euro w 2026-2027

Według litewskiego resortu obrony, zmiany te spowodują, że Fundusz Obronny w przyszłym roku zasili dodatkowe 37 mln euro, podczas gdy w latach 2026-2027 ma to być już 132 mln euro rocznie.

Kolejne wpływy, które mają zasilić litewski Fundusz Obronny, będą stanowiły pieniądze z akcyzy na alkohol, wyroby tytoniowe, paliwa oraz inne produkty energetyczne. Resort finansów w Wilnie szacuje, że podwyżka akcyzy w przyszłym roku zasili Fundusz Obronny kwotą blisko 87 mln euro. W latach 2026 i 2027 wpływy z tego tytułu mają być większe i wynieść odpowiednio 168 i 186 mln euro.

Na Fundusz Obronny składają się także inne elementy jak np. specjalne „daniny solidarnościowe” od instytucji finansowych. Wszystkie zmiany podatkowe mają spowodować, że w 2025 r. litewski budżet na obronność zwiększy się o 259 mln euro w przyszłym roku, 425 mln euro – w 2026 r. i 444 mln euro – w 2027 r.

Przed władzami Litwy stoją poważne inwestycje związane z zakupami nowych systemów uzbrojenia i amunicji, ufortyfikowaniem granicy z Białorusią, zabezpieczaniem infrastruktury krytycznej, zwiększeniem liczebności wojska oraz budową nowoczesnego systemu obrony cywilnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony