Wschodnia flanka: Estonia zapowiada wzmocnienie artylerii lufowej

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Estońska haubica samobieżna K9A1 podczas ćwiczeń poligonowych
Estońska haubica samobieżna K9A1 podczas ćwiczeń poligonowych Estońskie Siły Obronne
Rząd Estonii podjął decyzję o wprowadzeniu korekt do obowiązującego planu rozwoju sił zbrojnych. W latach 2025-2028 resort obrony w Tallinie skoncentruje się na zakupie amunicji różnego typu, a wśród priorytetów wymienia również zakup nowych haubic samobieżnych i sformowanie dodatkowego batalionu artylerii.

Estońskie ministerstwo obrony podało, że w latach 2025-2028 jednym z priorytetów będzie zwiększenie zdolności Estońskich Sił Obronnych w zakresie rażenia ogniem pośrednim. Resort zapowiedział stworzenie dodatkowego, trzeciego, batalionu artylerii, który zostanie wyposażony w haubice samobieżne na podwoziu kołowym.

Zdolności artyleryjskie Estońskich Sił Obronnych opierają się na haubicach K9A1

Oznacza to, że do uzbrojenia estońskich sił zbrojnych zostanie wprowadzony nowy system uzbrojenia. Obecnie zdolności artyleryjskie Estońskich Sił Obronnych opierają się na dostarczonych przez południowokoreańską firmę Hanwha Aerospace haubicach K9A1 na podwoziu gąsienicowym. Ich dostawy wciąż są w toku – okresie do końca 2026 ich liczba sięgnie 36.

Estońskie ministerstwo obrony nie podało na tym etapie, jakie haubice zamierza pozyskać. Zgodnie z obowiązującymi w Estonii przepisami regulującymi zakupy systemów uzbrojenia, najprawdopodobniej wkrótce zostanie rozpoczęta analiza rynku. Następnie ogłoszony zostanie otwarty przetarg, którego elementem będą testy poligonowe rozwiązań proponowanych przez przemysł zbrojeniowy.

Estońskie ministerstwo obrony przeznaczy 1,55 mld euro na zakupy amunicji

Estońskie ministerstwo obrony podało również, że okresie 2025-2028 przeznaczy 5,3 mld euro na zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, z czego 1,55 mld euro zostanie przeznaczone do zakupu amunicji. To o ponad pół miliarda euro więcej niż zakładała dotychczas obowiązująca wersja planu zdolności obronnych.

Decyzja ta zapadła na podstawie wniosków wyciągniętych z przebiegu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Cytowany w komunikacie estoński minister obrony Hanno Pevkur zwrócił uwagę, że dysponowanie odpowiednio dużymi zapasami amunicji oraz zdolność do uzupełniania jej ubytków stanowi warunek konieczny dla efektywnego prowadzenia działań obronnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony