W Koszalinie odbyły się uroczystości z okazji 80-lecia utworzenia 8. Dywizji Piechoty [ZDJĘCIA]

Łukasz Suchanowski
Koszalin świętował 80. rocznicę utworzenia 8. Dywizji Piechoty
Koszalin świętował 80. rocznicę utworzenia 8. Dywizji Piechoty Radosław Brzostek
Koszalin świętował 80. rocznicę utworzenia 8. Dywizji Piechoty. Jednostka ta przez wiele lat była ważnym ośrodkiem wojskowym w Koszalinie. Pamięć o dywizji pielęgnują byli żołnierze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Żołnierzy 8. Dywizji Piechoty im. Bartosza Głowackiego, którzy zorganizowali rocznicowe uroczystości.

Przypomnijmy, 80 lat temu w Siedlcach utworzono 8. Dywizję Piechoty im. Bartosza Głowackiego, która była jednostką taktyczną podlegającą II Armii Wojska Polskiego. Dywizja była jedną z najbardziej zasłużonych jednostek Wojska Polskiego na froncie wschodnim oraz w okresie pokojowym. W 1949 roku dywizję rozlokowano na Środkowym Pomorzu, głównie w Koszalinie. Choć dywizję rozformowano w 2001 roku to ciągle pamięć o niej tkwi wśród dawnych żołnierzy i mieszkańcach Koszalina.

Na uroczystość przybyło wielu byłych żołnierzy dywizji z całej Polski. Na żołnierskie spotkanie dotarł gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Gwadera, który był związany z koszalińską jednostką w latach 1996-2001.

- Wspominam czasy służby w 8. Dywizji z rozrzewnieniem. Służyłem pięć lat na stanowisku szef szkolenia dywizji. Miałem możliwość zżycia się z tym miejscem i żołnierzami, którzy służyli. Pozostał żal, że 8. Dywizja, która była wysokiej klasy formacją uległa rozformowaniu - wspomina gen. Gwadera.

Szczególnym gościem był 98-letni ppor. Stanisław Karnicki, który w szeregach dywizji służył jeszcze w czasie II wojny światowej. W 1945 roku walczył o Nysę Łużycką i Budziszyn.

Uroczystość rozpoczęła się na terenie 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. W czasie części oficjalnej zostały wręczone odznaczenia okolicznościowe i medale pamiątkowe. Obecne były władze Ministerstwa Obrony Narodowej, Miasta Koszalina oraz garnizonu koszalińskiego.

Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie. W trakcie której wręczono następujące odznaczenia:

  • Komandorią za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych uhonorowano ppłk Wojciecha Grobelskiego.
  • Odznakę za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali: ppłk Michał Wieczorek, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza.
  • Kombatancki Krzyż Zwycięstwa dostał płk Piotr Kłosiński - prezes Stowarzyszenia Żołnierzy 8. Dywizji im. Bartosza Głowackiego.
  • Odznakę za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK wręczono ppłk Januszowi Felkowskiemu.
  • Złotymi Medalami za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżniono płk Piotra Kłosińskiego oraz ppłk Janusza Felkowskiego.

Wydarzenie zwieńczyła konferencja naukowa przybliżająca losy formowania się ósmych dywizji w historii oręża polskiego oraz walne zebranie stowarzyszenia, na którym podsumowano działalność w ostatnim roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony