Przypomnijmy, 80 lat temu w Siedlcach utworzono 8. Dywizję Piechoty im. Bartosza Głowackiego, która była jednostką taktyczną podlegającą II Armii Wojska Polskiego. Dywizja była jedną z najbardziej zasłużonych jednostek Wojska Polskiego na froncie wschodnim oraz w okresie pokojowym. W 1949 roku dywizję rozlokowano na Środkowym Pomorzu, głównie w Koszalinie. Choć dywizję rozformowano w 2001 roku to ciągle pamięć o niej tkwi wśród dawnych żołnierzy i mieszkańcach Koszalina.
Na uroczystość przybyło wielu byłych żołnierzy dywizji z całej Polski. Na żołnierskie spotkanie dotarł gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Gwadera, który był związany z koszalińską jednostką w latach 1996-2001.
- Wspominam czasy służby w 8. Dywizji z rozrzewnieniem. Służyłem pięć lat na stanowisku szef szkolenia dywizji. Miałem możliwość zżycia się z tym miejscem i żołnierzami, którzy służyli. Pozostał żal, że 8. Dywizja, która była wysokiej klasy formacją uległa rozformowaniu - wspomina gen. Gwadera.
Szczególnym gościem był 98-letni ppor. Stanisław Karnicki, który w szeregach dywizji służył jeszcze w czasie II wojny światowej. W 1945 roku walczył o Nysę Łużycką i Budziszyn.
Uroczystość rozpoczęła się na terenie 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. W czasie części oficjalnej zostały wręczone odznaczenia okolicznościowe i medale pamiątkowe. Obecne były władze Ministerstwa Obrony Narodowej, Miasta Koszalina oraz garnizonu koszalińskiego.
Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie. W trakcie której wręczono następujące odznaczenia:
- Komandorią za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych uhonorowano ppłk Wojciecha Grobelskiego.
- Odznakę za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali: ppłk Michał Wieczorek, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza.
- Kombatancki Krzyż Zwycięstwa dostał płk Piotr Kłosiński - prezes Stowarzyszenia Żołnierzy 8. Dywizji im. Bartosza Głowackiego.
- Odznakę za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK wręczono ppłk Januszowi Felkowskiemu.
- Złotymi Medalami za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżniono płk Piotra Kłosińskiego oraz ppłk Janusza Felkowskiego.
Wydarzenie zwieńczyła konferencja naukowa przybliżająca losy formowania się ósmych dywizji w historii oręża polskiego oraz walne zebranie stowarzyszenia, na którym podsumowano działalność w ostatnim roku.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?