W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni uruchomiono Akademickie Centrum Technologii Podwodnych

Robert Szulc
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek otwarto w Gdyni Akademickie Centrum Technologii Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej, które będzie szkoliło marynarzy, żołnierzy, podwodniaków i nurków oraz jednocześnie będzie wojskowym ośrodkiem naukowo-badawczym.

Rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej kmdr por. Radosław Maślak poinformował, że uruchomione w poniedziałek Akademickie Centrum Technologii Podwodnych AMW (ACTP) będzie wykonywało zadania jednostki wojskowej, ośrodka dydaktycznego na poziomie akademickim oraz wojskowego ośrodka naukowo-badawczego.

"W zakresie zadań jednostki wojskowej Centrum będzie utrzymywać brzegowy punkt systemu ratowania załóg okrętów podwodnych zgodnie ze STANAG 1309 przy pomocy posiadanych obiektów hiperbarycznych i wyspecjalizowanej kadry, co wynika wprost z zobowiązań sojuszniczych. Ponadto w koordynacji z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych pracownicy Centrum będą brać udział w pracach NATO, poprzez zespoły związane z działalnością podwodną i ratowniczą na morzu (Underwater Diving Working Group; Submarine Escape and Rescue Group)" - przekazał kmdr por. Maślak.

Pracownicy Centrum będą także wspomagać wojsko poprzez pracę w zespołach zadaniowych związanych z opracowaniem wymagań taktyczno-technicznych dla nowego sprzętu wojskowego przeznaczonego do wykonywania działań podwodnych.

Centrum będzie zajmować się kształceniem kandydatów na żołnierzy zawodowych na kierunku mechatronika w specjalności prace podwodne, którzy z chwilą ukończenia studiów drugiego stopnia będą posiadać wojskowe kwalifikacje młodszego nurka i kierownika nurkowania.

Ten tryb szkolenia wdrożono już w uczelni, pierwsi absolwenci tego kierunku ukończyli studia w roku 2023. "Ponadto planowane jest, w ścisłej kooperacji z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie, wdrożenie nowego modelu kształcenia personelu medycznego w zakresie wojskowych kwalifikacji oficera lekarza nurkowego i lekarza nurkowego" - podano na stronie uczelni.

W ramach działalności dydaktycznej Centrum zajmuje się także szkoleniem kursowym kadry MON w ramach systemu doskonalenia żołnierzy zawodowych.

Koncepcja ACTP została opracowana w wyniku prac analitycznych na polecenie podsekretarza stanu w MON przez kmdr rez. dr hab. inż. Adama Olejnika – kierownika Katedry Technologii Prac Podwodnych AMW i kmdr Andrzeja Ogrodnika – szefa Oddziału Ratownictwa IMW DG RSZ w roku 2017.

Siedziba ACTP ma kilka modułów funkcjonalnych: techniczny, medyczny, dydaktyczny, akademicki oraz ogólny. Wszystkie moduły zostały zaplanowane w obrębie jednego budynku i jego otoczenia.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony