Korwety rakietowe SAAR 6 izraelskiej marynarki wojennej są bardzo aktywne w ochronie izraelskich platform pompujących gaz u wybrzeży Izraela. Kilka dni temu jeden z tych okrętów wojennych ponownie przechwycił uzbrojonego drona, który zagroził jednej z tych platform. Jednak lista potencjalnych celów w Izraelu, w których ochronie marynarka wojenna może pomóc, wydłużyła się od czasu wybuchu wojny. Nowe systemy dodane do zdolności obrony powietrznej korwet rakietowych SAAR 6 izraelskiej marynarki wojennej to C-Dome, morska wersja Iron Dome.
Morski bliźniak Iron Dome
System obrony morskiej C-Dome opiera się na Iron Dome i został zaprojektowany, aby skutecznie chronić okręty bojowe przed wieloma nowoczesnymi zagrożeniami. C-Dome radzi sobie z atakami saturacyjnymi, angażując wiele celów jednocześnie. Według Rafaela czas reakcji jest bardzo krótki i umożliwia automatyczne i półautomatyczne starcia. Komponenty C-Dome obejmują wielopociskowy zespół wyrzutni załadowany pionowo wystrzeliwanymi pociskami w kontenerach. Wyrzutnia jest zainstalowana pod pokładem statku. C-Dome wykorzystuje własny radar obserwacyjny statku i nie wymaga dedykowanego radaru kontroli ognia.
System dowodzenia i kontroli uzbrojenia jest płynnie zintegrowany z systemem zarządzania walką statku, ułatwiając obsługę systemu. Rafael podkreśla, że C-Dome wykorzystuje sprawdzony w walce pocisk z Iron Dome, który osiągnął już ponad 8000 udanych przechwyceń. Rafael podaje, że pociski nie wymagają konserwacji i są przechowywane w odpornym na działanie morza kontenerze. Do modułowej jednostki wyrzutni pionowej można załadować do 8 pocisków przechwytujących. Rafael twierdzi, że pocisk C-Dome jest niezwykle zwrotny i ma dużą szybkość skrętu, co umożliwia przechwytywanie nawet najbardziej zwrotnych celów.
System C-Dome jest wyposażony w aktywny radar, który zapewnia wysoki wskaźnik przechwyceń, taki jak ten osiągany przez Iron Dome. C-Dome jest dodatkiem do systemów obrony powietrznej Barak-8, które są również rozmieszczone na SAAR-6.
System przeciwlotniczy Barak-8
Barak-8 jest produkowany przez Israel Aerospace Industries (IAI). Według firmy, Barak-8 zapewnia najwyższą ochronę przed różnymi platformami powietrznymi i amunicją, w tym samolotami, śmigłowcami, bezzałogowymi statkami powietrznymi i pociskami o profilu lotu określanym jako sea-skimming. Opiera się na wyrafinowanej rakiecie (opracowanej we współpracy z Rafael), najnowocześniejszym radarze wielozadaniowym z fazowanym układem, dwukierunkowym łączu danych i elastycznym systemie dowodzenia i kontroli.
Radar systemu wyprodukowany przez ELTA Systems, grupę IAI i spółkę zależną, jest radarem wielozadaniowym, wspierającym misje obrony powietrznej. Dostarcza dokładny, wysokiej jakości obraz sytuacji na arenie w czasie rzeczywistym i wyodrębnia cele o niskim przekroju radarowym (RCS) nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Jest to cyfrowy system radarowy Active Electronic Steering Array (AESA), który zawiera nowe i zaawansowane technologie.
Barak 8 może działać w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych i skutecznie radzi sobie z jednoczesnymi zagrożeniami, nawet w scenariuszach poważnego nasycenia. System ma bardzo krótki czas reakcji i szybką zdolność pionowego startu pocisku z zasięgiem 360 stopni. System optymalizuje koordynację między pociskiem a bateriami, wykorzystując zaawansowaną sieć komunikacji szerokopasmowej. Pocisk radzi sobie z zagrożeniami krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, gdzie jego wzajemne połączenie między różnymi okrętami w marynarce wojennej umożliwia mu bycie wielowarstwowym systemem systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej.
Typowa instalacja okrętowa obejmuje 4 pionowe wyrzutnie, z których każda przenosi 8 pocisków. Barak-8 ma efektywny zasięg 70 km. IAI opracowało wersję o zwiększonym zasięgu. Ta ma dodatkowy dopalacz, który zwiększa zasięg pocisku do 150 km. Dodanie C-Dome jest jeszcze bardziej krytyczne, ponieważ Iran nadal rozprzestrzenia swoją sieć terroru na całym świecie, zgodnie z bardzo szczegółowym planem przygotowanym przez przywódców tego kraju. Według izraelskich analityków spotyka się to z „zaskakującym poziomem ignorancji” ze strony USA i innych krajów.
Według Iran International, strony internetowej obsługiwanej z Londynu przez opozycję wobec reżimu w Teheranie, pośród blokady Morza Czerwonego wspieranej przez Iran, irański okręt wojenny przekroczył równik na półkulę południową po raz pierwszy. Agencja informacyjna Tasnim, powiązana z IRGC, ogłosiła wiadomość o Shahid Mahdawi, kontenerowcu przerobionym na okręt bojowy, który przekroczył równik po raz pierwszy w historii marynarki wojennej Iranu. Statek, który oficjalnie dołączył do marynarki wojennej IRGC w marcu 2023 r., waży ponad 2100 ton i mierzy 240 metrów długości i 27 metrów szerokości.
O AUTORZE:
Arie Egozi jest absolwentem Uniwersytetu w Tel Awiwie. Pracował jako korespondent ds. lotnictwa i obrony dla największego izraelskiego dziennika „Yedioth Ahronot” oraz kilku zagranicznych wydawnictw obronnych. Specjalizuje się w tematyce izraelskich instytucji lotnictwa i obrony. Relacjonuje nową rzeczywistość na Bliskim Wschodzie i w regionach Zatoki Perskiej w kontekście obronności, rynku zbrojeniowego i współpracy kontrwywiadowczej.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?