Ukraińska zbrojeniówka skokowo zwiększyła przychody. I ma apetyt na więcej

Łukasz Prus
Czołg podstawowy T-84 Opłot w Zakładach im. Wiaczesława Małyszewa w Charkowie. Zdjęcie z 2021 r.
Czołg podstawowy T-84 Opłot w Zakładach im. Wiaczesława Małyszewa w Charkowie. Zdjęcie z 2021 r. Urainian Defense Industry
Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom (obecnie funkcjonujący jako Ukrainian Defense Industry – UDI) od lat pojawiał się w zestawieniach największych firm obronnych świata. W 2023 r. odnotowała skokowy wzrost przychodów, a zestawieniu 100 największych przedsiębiorstw zbrojeniowych opublikowanym przez serwis defensenews.com poszybowała o 16 oczek do góry i zajęła 49 lokatę. Polityka forsowana przez rząd w Kijowie może spowodować, że w przyszłym roku pozycja ukraińskiej zbrojeniówki będzie jeszcze wyższa.

Według rankingu, ukraiński holding obronny w 2023 r. odnotował przychód w wysokości 2,2 mld dolarów. Rok wcześniej wartość ta wynosiła prawie 1,3 mld dolarów. Wzrost jest olbrzymi i wynosi 72 proc. Co ważne, 100 proc. przychodów w ub.r. ukraińska firma pozyskała z kontraktów zbrojeniowych (większość największych firm zbrojeniowych sprzedaje również produkty przeznaczone na rynek cywilny).

Komentując powyższe dane i skok firmy Ukrainian Defense Industry w rankingu portalu defensenews.com, minister odpowiedzialny za ukraiński przemysł strategiczny Ołeksandr Kamyszyn powiedział, że celem całego ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego jest produkcja jak największej ilości broni w jak najkrótszym czasie przy zachowaniu możliwie wysokiej jakości.

Niewykorzystane możliwości produkcyjne

Pomimo gigantycznego wzrostu przychodów, a tym samym produkcji systemów uzbrojenia i amunicji, ukraiński przemysł zbrojeniowy wciąż nie wykorzystuje w pełni swoich mocy produkcyjnych i w związku z tym w 2024 r. może odnotować kolejny skok w rankingu firm zbrojeniowych. Według ukraińskiego resortu obrony, w br. do państwowego przemysłu obronnego skierowany został gigantyczny strumień pieniędzy. W maju br. minister przemysłu strategicznego Ukrainy powiedział, że w rząd w Kijowie na zakupy zbrojeniowe przeznaczy sześć mld dolarów z budżetu obronnego. Być może dodatkowe cztery mld uda się „zebrać” z innych źródeł.

Łączna kwota 10 mld dolarów i tak nie wypełnia możliwości wytwórczych ukraińskiej zbrojeniówki. Według Kamyszyna, zakłady ukraińskich firm mogą osiągnąć zdolności wystarczające, aby wytwarzać broń i amunicję o wartości 20 mld.

Ciągłe zwiększanie produkcji

Ma to być możliwe dzięki zwiększaniu mocy produkcyjnych oraz wydajności procesów przemysłowych. W marcu serwis internetowy gazety „New York Times” podawał, że ukraińska zbrojeniówka do tej pory trzykrotnie zwiększyła produkcję pojazdów opancerzonych, a pocisków przeciwpancernych – czterokrotnie. Dzieje się tak pomimo stałego zagrożenia rosyjskimi atakami na ukraińskie obiekty zbrojeniowe. Dlatego część z nich przeniesiono do specjalnych obiektów zbudowanych pod ziemią (według nieoficjalnych informacji, w podziemnych fabrykach mają być produkowane m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Stugna czy pociski przeciwokrętowe Neptun).

Produkcja dronów na niespotykaną skalę

Ponadto ukraińskie przedsiębiorstwa rozpoczęły produkcję dronów na skalę do tej pory niespotykaną w Europie. Dzisiaj wytwarzaniem bezzałogowców lądowych, morskich i powietrznych ma zajmować się ponad 200 podmiotów. Według komunikatów rządu w Kijowie, tylko w 2023 r. w zakłady produkujące drony zainwestowano ok. miliarda euro. W sierpniu ub.r. podczas jednej z konferencji specjalistycznych, doradca ukraińskiego ministra przemysłu strategicznego Jarosław Olijnyk powiedział, że już trzy państwowe firmy zajmują się produkcją bezzałogowych statków powietrznych typu FPV. Ukraińskie ministerstwo przemysłu prognozuje, że w ciągu całego 2024 r. liczba wyprodukowanych dronów tego typu przekroczy milion.

Współpraca z partnerami zagranicznymi

To tylko kilka przykładowych danych, ale należy też podkreślić, że gigantyczną szansę na rozwój ukraińskiego sektora zbrojeniowego stanowi współpraca z największymi zagranicznymi firmami zbrojeniowymi. Te zaś ustawiają się w kolejce do zakładania spółek joint venture i otwierania zakładów produkcyjnych na terenie Ukrainy. Wśród firm zbrojeniowych najbardziej zaangażowanych we współpracę z Ukrainę wymienić należy np. Rheinmetall, BAE Systems, KNDS, Northrop Grumman oraz wiele, naprawdę wiele innych.

Rozwój krajowych możliwości produkcyjnych

Strategia ukraińskiego rządu sprzyja wzrostowi krajowego przemysłu zbrojeniowego. Trwająca oznacza, oczywiście, ekstremalnie trudne warunki do rozwoju bazy przemysłowej i infrastruktury produkcyjnej, ale strategia ta zakłada budowę jak najszerszych kompetencji produkcyjnych w krajowym przemyśle, aby zmniejszyć uzależnienie od dostaw uzbrojenia i amunicji za zachodu. Zresztą można powiedzieć, że Stany Zjednoczone i Europa częściowo są autorami tej strategii, ponieważ na postawę Kijowa w dużej mierze wpłynęły takie fakty tak jak np. przeciąganie decyzji w sprawie kolejnych pakietów pomocowych przez administrację amerykańską czy nie wywiązanie się przez Unię Europejską z obietnicy dostarczanie Ukrainie miliona sztuk pocisków artyleryjskich w ciągu roku.

Ważnym elementem wzmacniania ukraińskiego przemysłu obronnego jest przekonywanie przez Ukraińców zagranicznych partnerów-donatorów, aby skorygowali swoją politykę w zakresie wspierania państwa walczącego z rosyjską agresją i kierowali kontrakty bezpośrednio do ukraińskich przedsiębiorstw obronnych. Pierwsza taka umowa już została zawarta i dotyczy ona produkcji haubic samobieżnych 2S22 Bogdana finansowanej przez rząd Danii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony