UDI otwiera biuro w Waszyngtonie. Stany strategicznym partnerem dla ukraińskiego przemysłu

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Ukraiński przemysł zbrojeniowy szuka inwestorów i technologii, a także partnerów do realizacji projektów w formule joint venture.
Ukraiński przemysł zbrojeniowy szuka inwestorów i technologii, a także partnerów do realizacji projektów w formule joint venture. Ukrainian Defense Industry
Ukraiński państwowy holding obronny Ukrainian Defense Industry (UDI) – dawniej funkcjonujący pod nazwą Ukroboronprom i wciąż używający tej marki na potrzeby marketingowe – utworzył swoje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo. Otwarcie biura spółki w Waszyngtonie jednoznacznie wskazuje, gdzie ukraińska zbrojeniówka będzie szukać strategicznych partnerów do rozwoju swoich zdolności.

Pracownicy waszyngtońskiego biura UDI będą odpowiedzialni za utrzymywanie kontaktów z amerykańskimi organizacjami biznesowymi i eksperckimi. Ukraińska spółka zamierza zacieśnić kontakty z organami administracji Stanów Zjednoczonych oraz „organizacjami obronnymi”. Nie jest jasne, co jakiego rodzaju podmioty kryją się pod tym określeniem. Menadżerowie z nowego biura mają również wspierać działania firm wchodzących w skład grupy kapitałowej UDI na terenie Stanów, ale też w innych państw partnerskich.

Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn – cytowany w komunikacie opublikowanym przez UDI i ministerstwo – wskazał, że ukraińskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe mają podpisany szereg umów z podmiotami amerykańskimi. Wskazał, że biuro w Waszyngtonie przyśpieszy ich realizację, a także przyczyni się do integracji ukraińskiego sektora obronnego z przemysłem zbrojeniowym państw NATO.

W komunikacie napisano też, że biuro UDI w Stanach Zjednoczonych będzie szukać partnerów inwestycyjnych, a także amerykańskich podmiotów zainteresowanych współpracą wojskowo-techniczną z ukraińską zbrojeniówką. Strona ukraińska ma być zainteresowana pozyskaniem najnowszych technologii militarnych, a wśród priorytetów swojego biznesowego podejścia wymienia tworzenie przedsiębiorstw joint venture z zagranicznymi podmiotami.

Dyrektor Generalny UDI Herman Smetanin wskazał, że ukraiński przemysł jest zainteresowany projektami obejmującymi wiele obszarów, np. amunicję, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej czy systemy walki radioleketronicznej.

Zainteresowanie współpracą z Ukrainą

Od 2022 r. przemysły zbrojeniowe wielu państw wykazują duże zainteresowanie współpracą zbrojeniową z Ukrainą. Największą aktywność wykazują m.in. Francja i Niemcy. W tym ostatnim przypadku zaangażowanie niemieckiego kompleksu zbrojeniowego należy uznać za szczególnie intensywne. Jego przykładem jest zawiązanie spółki joint venture przez Rheinmetall i UDI, która już otworzyła na terenie Ukrainy pierwszy zakład zajmujący się naprawą i remontami pojazdów wojskowych. Wydaje się jednak, że utworzenie przez UDI właśnie w Waszyngtonie wskazuje, że właśnie w firmach amerykańskich ukraińska zbrojeniówka widzi strategicznych partnerów w rozwoju własnej bazy przemysłowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony