Zobacz jakie kary grożą za niestawienie się do wojska
O nowym rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej, określającym nowy wzór karty powołania do służby wojskowej w razie mobilizacji i w czasie wojny poinformował portal samorządowy.
Kary więzienia za niestawienie się do wojska
W nowym wzorze karty powołania jest informacja o karach za nie stawienie się do wojska w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. O jakie kary chodzi? „Kto w czasie mobilizacji lub wojny, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy)” - czytamy na wzorze kart powołania.
Jak podaje portal samorządowy, to jednak nie wszystko, bo we wzorze jest też mowa o tym, że „kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 (art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy)”.
Tylko sześć godzin na stawienie się w jednostce
Według nowych zapisów w karcie osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od otrzymania informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się w określonego w tej karcie miejsce. Do wybranej jednostki wojskowej trzeba ze sobą zabrać tę kartę, książeczkę wojskową, dowód osobisty oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przebieg służby.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w tej sprawie zostało ogłoszone 29 grudnia 2023 roku i zaczęło obowiązywać od soboty, 13 stycznia 2024 r.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?