Trzy kolejne satelity zasiliły konstelację HawkEye 360

Paweł Ziemnicki
HawkEye 360
HawkEye 360
Amerykański operator satelitarny HawkEye 360 jest jednym z globalnych liderów w zakresie monitorowania z orbity tego, co dzieje się na powierzchni Ziemi w różnych zakresach pasma radiowego. Teraz jego konstelacja powiększyła się o następne jednostki, umożliwiając częstsze i bardziej efektywne monitorowanie.

Satelity HawkEye tworzące Cluster 10 zostały wyniesione przez SpaceX za pośrednictwem integratora startów Exolaunch, w ramach misji Transporter-11 Rideshare. Realizująca ją rakieta Falcon 9 wystartowała 16 sierpnia br. z bazy Sił Kosmicznych USA Vandenberg w Kalifornii. Satelity trafiły na heliosynchroniczną (SSO) niską orbitę okołoziemską (LEO).

Działając w klastrach liczących po trzy urządzenia satelity HawkEye 360 są w stanie nie tylko wykrywać rozmaite źródła realizowanych na różnych częstotliwościach naziemnych transmisji radiowych, ale także z dużą dokładnością źródła te lokalizować. W numerze z kwietnia 2022 r. nieistniejącego już dziś miesięcznika „Geodeta” autor niniejszego tekstu pisał: W początkowym okresie działalności pracownicy HE 360 koncentrowali się na nasłuchu sygnałów radiowych w paśmie X oraz VHF. Później możliwość nadzoru radioelektronicznego rozszerzono także na pasmo L i UHF. Ten ostatni zakres pozwala obserwować użycie na powierzchni planety powszechnie dostępnych i wykorzystywanych prostych krótkofalówek typu walkie-talkie.

Jak widać ta amerykańska konstelacja satelitów radioelektronicznego nadzoru pozwala wykryć i pozycjonować na Ziemi naprawdę małe i cechujące się niewielką mocą urządzenia, generujące emisję radiową. Trzy nowe jednostki poszerzą konstelację firmy do 31 urządzeń. Jak zapewnia samo przedsiębiorstwo, Cluster 10 zwiększy częstotliwość rewizyty sensorów HawkEye 360 nad wieloma obszarami o znaczeniu strategicznym.

W marcu 2022 r. firma HawkEye 360 donosiła, iż przez ostatnie tygodnie poprzedzające rosyjską inwazję na Ukrainę jej analitycy zaobserwowali w regionie liczne oznaki zakłóceń pracy systemu GPS. W lutym 2022 r. satelity przedsiębiorstwa pozwoliły na detekcję zakłóceń GPS wzdłuż granicy między Białorusią i Ukrainą.

Paweł Ziemnicki

Pracuje jako Kierownik Biura Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Zawodowo związany z przemysłem kosmicznym od 2017 r. Zajmował się m.in. sprzedażą zdjęć satelitarnych. Jako dziennikarz przeprowadził wywiady m.in. z szefem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), szefem Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz z astronautą NASA, który w 1972 r. był na Księżycu w ramach misji Apollo 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony