Nowe wyposażenie dla żołnierzy
Gen. Kukuła nawiązał w wywiadzie emitowanym w PR24 do czwartkowej defilady wojskowej. Jak podkreślił, wszyscy uczestniczący w niej żołnierze byli wyposażeni w "nowy szpej".
- Szpej jest projektem politycznym, więc mamy bezpośrednie zaangażowanie (wicepremiera, szefa MON, Władysława) Kosiniaka-Kamysza, pana wiceministra (Cezarego) Tomczyka i innych wiceministrów. Stało się naszą ambicją, aby ten projekt doprowadzić do końca i tego, by każdy z naszych żołnierzy dysponował wyposażeniem, które nie tylko zapewnia mu przeżywalność, ale i komfort działania. To zajmie trochę czasu (...). Potrzebujemy jeszcze do dwóch lat, by można było powiedzieć, że każdy polski żołnierz jest już odpowiednio wyposażony" - powiedział generał.
Szef SGWP zwrócił uwagę, że w tej kwestii "wiele zależy od asortymentu".
- Chcielibyśmy zamknąć operację "Szpej", zamknąć, czyli osiągnąć ponad 90 proc. efektów w każdym obszarze, w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli do końca 2026 r. powinniśmy przestać mówić o brakach ilościowych, a koncentrować się już tylko i wyłącznie na tematach związanych z tym, co poprawiać, zmieniać, jakie kolejne zmiany wprowadzać w szpeju, aby on był jeszcze bardziej optymalnie wykorzystywany przez naszych ludzi - wyjaśnił.
Program Rozwoju SZ do 2035. Niebawem będzie gotowy
Gen. Kukuła poinformował też, że obecnie opracowywany jest program rozwoju Sił Zbrojnych do roku 2035. "Program jest dokumentem niejawnym, uzgadnianym międzyresortowo, w bardzo szerokim gronie, ale będziemy poprzedzać jego wydanie publikacją tzw. wizji Sił Zbrojnych i będziecie państwo tego świadkami. Podzielimy się, pokażemy, jak będziemy kreować przyszłe pole walki i w jaki sposób będziemy rozwijać Siły Zbrojne, aby przygotować się nie tylko na wnioski, które już mamy, ale też na wnioski, które spodziewamy się otrzymać w przyszłości" - stwierdził.
Według szefa Sztabu Generalnego, dokument ten "w jasny sposób zdefiniuje przyszłość Sił Zbrojnych".
- Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo poprzedni program był programowany tuż przed wybuchem wojny. Dzisiaj mamy zdecydowanie więcej wniosków. Wiemy, w jakim asortymencie, ogólnie mówiąc, przesadziliśmy. Wiemy, jakiego nie doszacowaliśmy i dzięki tej wiedzy będziemy mogli zdecydowanie lepiej zbalansować wszystkie potrzeby Sił Zbrojnych w kontekście roku 2035 - powiedział.
Wśród niedoinwestowanych obszarów gen. Kukuła wymienił walkę elektroniczną oraz szeroko pojętą dronizację.
- Dzisiaj, kiedy sztuczna inteligencja szeroko wchodzi nie tylko do Sił Zbrojnych, ale do innych dziedzin, połączymy te dwa obszary i myślę, że będziemy mieli w tej wizji Sił Zbrojnych do zakomunikowania bardzo ważną zmianę, która nas czeka - i to nawet nie będziemy czekać do 2035 r. Oprócz tego multidomenowość, czyli już powiemy wprost: kończy się era połączoności, zaczyna się era multidomenowości - zaznaczył.
Od kiedy "żołnierz przyszłości"
Ogłoszona w lutym br. operacja "Szpej" polega na zwiększeniu zakupów wszelkiego rodzaju sprzętu indywidualnego - łącznie np. z ocieplanymi kurtkami dla żołnierzy służących na granicach - i ostatecznym wycofywaniu przestarzałego wyposażenia z użycia. Celem na najbliższy rok ma być wycofanie z użycia starych karabinków AKMS (wariantu tzw. kałasznikowa) czy stalowych hełmów.
Wymiana sprzętu na nowy ma za zadanie zwiększenie przeżywalności żołnierzy na polu walki, a także zwiększenie ich odporności na trudne warunki atmosferyczne, zdolności do działania w nocy czy walki w terenie zurbanizowanym.
W dalszej perspektywie - do 2026 r. wojsko planuje zwiększenie zamówień w ramach już realizowanych kontraktów, także wykorzystanie efektów prac badawczych prowadzonych przez różne ośrodki w ramach programu "Tytan", mającego stworzyć całość wyposażenia dla "żołnierza przyszłości".
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?