Umowa offsetowa częścią modernizacji SZ
W poniedziałek MON podpisało dwie umowy offsetowe z firmami Boeing i General Electric Aerospace, dotyczące serwisu i napraw podzespołów śmigłowców Ah-64E Apache w Polsce. Wojsko Polskie i MON planuje według deklaracji pozyskać 96 takich śmigłowców, a poniedziałkowe umowy - jak ocenił wiceszef MON Paweł Bejda - otworzyły drogę do podpisania umowy na nowe śmigłowce szturmowe.
"Stale modernizujemy nasze siły zbrojne. W ostatnim czasie podpisaliśmy umowę na wsparcie eksploatacji i szkolenie obsług systemu PILICA+, dzisiaj podpisaliśmy umowę offsetową na zakup śmigłowców Apache AH-64E, a przed nami podpisanie umów na 48 wyrzutni Patriot. To najlepsze inwestycje w nasze bezpieczeństwo" - napisał Kosiniak-Kamysz nieco później w poniedziałek na portalu X.
Umowa na Patrioty - druga faza programu Wisła
Umowa na 48 wyrzutni Patriot, którą zapowiedział szef MON, będzie kolejną z serii umów składających się na tzw. II fazę programu Wisła, który zakłada pozyskanie dla polskiego wojska 6 baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot; dotychczas, w ramach pierwszej fazy programu, Polska zamówiła już dwie takie baterie.
Produkcja wyrzutni M903 - zaprojektowanych przez amerykański koncern Raytheon - została w ostatnich latach uruchomiona w Polsce, w Hucie Stalowa Wola. W Stalowej Woli powstały już wyrzutnie, które trafiły do baterii Patriot pozyskanych w ramach I fazy programu Wisła.
W ramach programu MON podpisał lub planuje podpisać umowy na szereg elementów:
- radary dookólne LTDAMS,
- system zarządzania systemami obrony powietrznej IBCS,
- zapas pocisków PAC3-MSE,
- wyrzutnie Patriot M903.
W planach jest zakup 48 wyrzutni, czyli 6 baterii Patriotów.
Zakończenie dostaw - 2029 rok
Jak zapowiada MON i Agencja Uzbrojenia, dostawy pierwszych dwóch baterii w ramach II fazy programu WISŁA zostaną zrealizowane na przełomie 2026 i 2027 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2029 r.
Program Wisła to kluczowy element budowy w Polsce systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Cały system docelowo oparty będzie na trzech warstwach - najwyższą z nich stanowią systemy średniego zasięgu Wisły, czyli baterie Patriot o zasięgu do ok. 150 km. Druga warstwa to program pozyskiwania systemów krótkiego zasięgu Narew, skutecznych na dystansie do ok. 25 km. Najniższa warstwa to systemy Pilica i lepiej uzbrojone Pilica+ przeznaczone do strącania wrogich pocisków, dronów czy lotnictwa na dystansie kilku kilometrów.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?