Sutryk: chcemy doprecyzować zasady finansowania w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej

OPRAC.:
Marcin Kordek
Marcin Kordek
BIAŁYSTOK - SCHRON PIŁSUDSKIEGO
BIAŁYSTOK - SCHRON PIŁSUDSKIEGO fot. Wojciech Wojtkielewicz
Szef Związku Miast Polskich prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazał, że samorządy są gotowe i w pełni angażują się w prace nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. Do ścisłego doprecyzowania są zasady finansowania tej ustawy - powiedział Sutryk.

W piątek we Wrocławiu zaplanowano posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich i podczas briefingu prasowego przed nim szef tego stowarzyszenia, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że jednym z istotnych punktów spotkania będzie dyskusja o ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W sposób szczególny chcielibyśmy skupić naszą uwagę na kwestii finansowania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jako strona samorządowa doskonale rozumiemy, że efektywność tego systemu zależy od pełnego udziału strony samorządowej i z tym nie ma najmniejszego problemu. Musimy teraz jednak jasno rozstrzygnąć, jak będzie wyglądało finansowanie ochrony ludności

- powiedział Sutryk.

Przypomniał o postulacie, według którego 0,3 proc. PKB miałoby na ten cel przeznaczyć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a część ustawy miałaby też jeszcze być finansowana z budżetu wojewodów.

Musimy to mieć potwierdzone, aby móc do wszystkich zadań skutecznie i efektywnie przystąpić. Na tym także skoncentrujemy uwagę w pracach nad ustawą. Jesteśmy jako samorządy gotowi, jest nasza pełna deklaracja do prac nad tą ustawą, a później nad jej wdrażaniem. Kilka jest jeszcze rzeczy merytorycznych do doprecyzowania, ale także do bardzo ścisłego doprecyzowania są kwestie finansowania ochrony ludności i obrony cywilne

- podsumował Sutryk.

Projekt nowej ustawy

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie wykazu prac legislacyjnych rządu, system ochrony ludności ma być oparty na istniejących strukturach, obejmujących w szczególności Państwową Straż Pożarną, OSP, a także struktury zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych.

Zgodnie z projektem, organami ochrony ludności są: wójt lub burmistrz czy prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, wojewoda, ministrowie kierujący działami administracji rządowej i minister spraw wewnętrznych. Podmiotami ochrony ludności są m. in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednostki organizacyjne PSP, ochotnicze straże pożarne, służby, inspekcje i straże, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze, społeczne organizacje ratownicze, a także podmioty gospodarcze zapewniające podstawowe usługi społeczne.

Plany ewakuacji ludności

Wójt lub burmistrz, czy prezydent miasta, a także starosta, wojewoda i szef MSWiA mają być odpowiedzialni za plany ewakuacji ludności. Plany te mają zawierać m.in. liczbę osób przewidzianych do ewakuacji; wykaz dóbr kultury i dziedzictwa narodowego przewidzianych do ewakuacji; wykaz dróg i linii kolejowych, które mają zostać wykorzystane do ewakuacji; wykaz miejsc zakwaterowania; wykaz niezbędnych sił i środków transportu, które można użyć do ewakuacji.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony