Specjaliści z WAT-u wezmą udział w pracach nad europejską bronią laserową

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego znalazła się w składzie międzynarodowego konsorcjum, które opracuje europejski system broni laserowej. Sam projekt uzyskał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF).

Grant KE na projekt - 25 mln euro

Projekt TALOS-TWO (to akronim od anglojęzycznej nazwy brzmiącej: „Tactical Advanced Laser Optical Systems: Technologies for High Power Laser, Vulnerability study, Vignette development and Operational Study”) będzie realizowany przez okres 36 miesięcy, a grant Komisji Europejskiej przyznany na jego realizację to 25 mln euro.

Program TALOS-TWO ma być pierwszym krokiem na drodze do opracowania w pełni europejskich systemów broni laserowej o mocy 100kW i 10kW zdolnych do rażenia celów powietrznych, morskich i lądowych. Mają one powstać w perspektywie czasowej do 2030 r., Komisja Europejska podała w materiałach dotyczących projektu.

Systemy te będą bazowały na światłowodowych źródłach laserowych emitujących promieniowanie w wymienionych obszarach widmowych oraz technikach sprzęgania wielu wiązek laserowych. To pozwoli na opracowanie skutecznego efektora laserowej broni skierowanej energii zdolnego do niszczenia celów na lądzie, wodzie i w powietrzu - wyjaśnia kierownik projektu w WAT płk prof. dr hab. inż. Jacek Świderski, realizujący badania w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

Jako członek konsorcjum realizującego projekt TALOS-TW polska uczelnia zajmie się pracami nad „nowatorskimi światłowodowymi układami laserowymi pompowanymi koherentnie, generującymi promieniowanie w okolicy 2 mikrometrów oraz prace nad badaniem elementów optycznych niezbędnych do propagacji i koherentnego sprzęgania wiązek optycznych dużej mocy o długości fali 1 mikrometra”, WAT podała w informacji prasowej.

Projekt zakłada opracowanie dwóch efektorów laserowych o mocy ciągłej 35 kW każdy. Do ich konstrukcji wykorzystane zostaną wyłącznie europejskie komponenty optyczne przeznaczone do generacji i transmisji promieniowania. „Opracowane zostaną pionierskie metody wizualizacji celów oraz strefy wokół celów dla zapewnienia skutecznego i w pełni kontrolowanego ich niszczenia. Eksperci zbadają efektywność niszczenia potencjalnych celów za pomocą wiązek laserowych”, podkreśla Wojskowa Akademia Techniczna.

TALOS-TWO to 17 podmiotów z różnych państw UE

Konsorcjum realizujące projekt TALOS-TWO składa się z 17 podmiotów z różnych państw Unii Europejskiej. Wśród nich znajdują się ośrodki badawcze i naukowe, a także firmy zbrojeniowe, które już mają konkretne doświadczenia związane z bronią laserową jak Thales, Rheinmetall, Leonardo i MBDA.  

Wojskowa Akademia Techniczna uczestniczy jeszcze w trzech innych projektach, które uzyskały finansowanie z Europejskiego Funduszu Obronnego w wyniku naboru przeprowadzonego w 2023 r. Opiszemy je w osobnych materiałach.

Europejski Fundusz Obronny (EDF) to instrument Unii Europejskiej, którego zadaniem jest rozwijanie europejskich technologii obronnych, a także zachęcanie podmiotów z różnych krajów Unii (przedsiębiorstw, centrów badawczych, uczelni wyższych) do współpracy. Na podstawie naboru wniosków przeprowadzonego w ub.r. Komisja Europejska przyznała finansowanie w sumie 54 projektom o zróżnicowanym charakterze. Łączna wysokość przyznanych grantów to ponad miliard euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony