- Funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zdobyli trzecie miejsce w zawodach podsumowujących warsztaty snajperskie zorganizowane przez 3 Flotyllę Okrętów, Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Klub Sportowy CWS Słupsk – informuje Tadeusz Gruchalla, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Zmagania rozpoczęły się 3 września od zajęć teoretycznych prowadzonych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Ejsmonta - najwybitniejszego w kraju specjalisty od balistyki i strzelań długodystansowych, wieloletniego strzelca, instruktora i konsultanta w zakresie broni snajperskiej oraz mjr. rez. Wojciecha Jagielskiego - twórcy szkoły strzelców wyborowych i programów szkoleń dla snajperów WP.
- Kolejne dwa dni, to praktyczne strzelania treningowe na morzu, zakończone zawodami. Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko zajęła poligony morskie P9 i P10, na wodzie umiejscowione zostały cele i tarcze strzeleckie, a snajperzy pokładowi fregat, dywizji i brygad Wojsk Lądowych oraz policyjni kontrterroryści i funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej rozpoczęli strzelania treningowe na morzu. Wraz z osiąganymi postępami zwiększano odległości od celów, prędkość ruchu okrętu oraz wykonywano zwroty, które przyczyniały się do kołysania całej platformy – relacjonuje rzecznik.
Tadeusz Gruchalla podkreśla, że warunki morskie stanowią największe wyzwanie dla strzelców długodystansowych, które związane jest z licznymi czynnikami, które nie występują na lądzie tj. ruch platformy (okrętu) i celu, przyciąganie pocisków przez powierzchnię wody, ograniczenie widzialności przez aerozole itd.
- Warsztaty były doskonałą okazją do poniesienia umiejętności snajperskich żołnierzy i funkcjonariuszy, wymiany doświadczeń oraz rywalizacji na zawodach podsumowujących – informuje Tadeusz Gruchalla. - W trakcie pobytu na morzu przeprowadzone zostały również zajęcia z zakresu medycyny pola walki, ratownictwa morskiego oraz sposobów wzywania pomocy na morzu. Zajęcia prowadzili instruktorzy, wieloletni praktycy z Ośrodka Szkoleń Ratownictwa Morskiego "MAYDAY".
W zawodach podsumowujących zmagania najlepsi okazali się funkcjonariusze CPKP "BOA", na drugim miejscu uplasowali się żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a na trzecim funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla uczestników przygotowali sponsorzy zawodów.
- Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie stanie się imprezą cykliczną, a zdobyte doświadczenie wpłynie na podnoszenie kwalifikacji żołnierzy Sił Zbrojnych RP i funkcjonariuszy resortu MSWiA – podsumowuje rzecznik.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?