Pod koniec lipca pisaliśmy w Strefie Obrony, że niemiecki koncern obronny Rheinmetall podpisał kontrakt z ukraińskim ministerstwem obrony na budowę i dostawę kompletnego wyposażenia technicznego dla fabryki amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm, która powstanie terenie Ukrainy. Według informacji, które zostały wówczas podane do publicznej wiadomości, całkowity koszt budowy i wyposażenia fabryki ma wynieść między 200 a 300 mln euro. Operatorem zakładu będzie spółka joint venture, w której 51 proc. udziałów będzie należało do Rheinmetalla, a pozostałych 49 proc. – do partnera ukraińskiego.
Jeszcze w lipcu Rheinmetall podał w komunikacie, że cała inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu „kilku lat”, ale produkcja ma ruszyć w ciągu 24 miesięcy od momentu wbicia pierwszej łopaty. Można się zatem spodziewać, że zakład rozpocznie produkcję pocisków artyleryjskich latem 2026 r.
Szczegóły dotyczące mocy produkcyjnych nie zostały upublicznione wprost, ale podczas prezentacji wyników finansowych firmy Rheinmetall za pierwsze półrocze 2024 r. jej prezes Armin Papperger podał kilka nowych szczegółów.
Po pierwsze, prezes niemieckiego giganta zbrojeniowego powiedział, że fabryka, która powstanie na Ukrainie, będzie prawie tak samo duża jak nowy zakład, który Rheinmetall właśnie buduje w Unterlüß w Niemczech. Co do tego ostatniego, to – według zapowiedzi menadżerów niemieckiej firmy – będzie on produkował ok. 200 tys. pocisków artyleryjskich rocznie. Budowa tej fabryki rozpoczęła się w styczniu 2024 r. Produkcja – z wydajnością początkowo na poziomie 50 tys. sztuk amunicji rocznie – ma ruszyć na początku 2025 r.
Osiągnięcie przez zakład pełnej mocy produkcyjnej ma nastąpić na początku 2027 r. Całkowity koszt inwestycji – który Rheinmetall pokrywa w całości ze środków własnych – wynosi ok. 300 mln euro. Wracając do fabryki budowanej na Ukrainie, można się spodziewać, że będzie ona w stanie wytwarzać ok. 150 tys. sztuk pocisków kal. 155 mm rocznie.
Podczas konferencji wynikowej prezes Rheinmetall odniósł się także do biznesowego aspektu tej inwestycji. Armin Papperger stwierdził, że wkrótce (jeszcze w 2024 r.) ma zostać podpisana umowa ramowa z ukraińskim ministerstwem obrony na dostawę dużego wolumenu amunicji artyleryjskiej dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Prezes giganta z Düsseldorfu podkreślił, że przychody z tego kontraktu – tylko jednego – wyniosą ok. dwa miliardy euro.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?