Problemy amerykańskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sentinel

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak poinformowały amerykańskie siły powietrzne program nowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sentinel notuje wzrost kosztów sięgający 81%.

LGM-35A Sentinel koszty rosną, a pocisk jeszcze na desce kreślarskiej

Wzrost kosztów opracowania międzykontynentalnego pocisku balistycznego LGM-35A Sentinel sięgnął już 81% ponad pierwotnie przewidywany budżet. To też zdecydowanie więcej niż szacowane jeszcze na początku tego roku 37% wzrostu kosztów.

Mimo to William LaPlante, podsekretarz Departamentu Obrony do spraw pozyskiwania uzbrojenia, zatwierdził jego kontynuację. Pentagon poinformował również że poza dalszym wzorstem kosztów program Sentinel notuje również wzrost opóźnień harmonogramu prac, tym razem z dwóch lat opóźnienia czas ten wzrósł do trzech lat. Dodatkowy rok prac ma być spowodowany właśnie koniecznością wdrożenia niezbędnych cięć mających powstrzymać eskalację kosztów.

Jak informował na konferencji prasowej  LaPlante, gdyby program był kontynuowany w dotychczasowej formie jego całkowity koszt wyniósłby 141 miliardów dolarów. Konferencja była podsumowaniem trwającego ostatnie 6 miesięcy, obligatoryjnego przeglądu programu wynikającego z przekroczenia, jeszcze w styczniu tego roku progu wzrostu kosztów zapisanego w poprawce Nunn-McCurdy.

Poprawka ta zobowiązuje amerykańskie siły zbrojne do poinformowania decydentów i opinii publicznej o każdym programie którego budżet został przekroczony o 15%. Takie przekroczenie traktowane jest jako „znaczne” podczas gdy zgodnie z definicją poprawki przekroczenie budżetu o 30% traktowane jest jako „krytyczne”.

Program Sentinel przekroczył obydwa z tych progów, zgodnie z treścią poprawki przekroczenie „krytycznego” progu obliguje Sekretarza Obrony do anulowania programu lub do zaklasyfikowania go jako krytycznego dla bezpieczeństwa narodowego. Tak właśnie został sklasyfikowany program Sentinel - co jednak nie oznacza że postepowanie nie zostanie poddane zmianom.

Szukanie oszczędności i opóźnienia programu

Jak mówił LaPlante zakres zmian i redukcji jest właśnie w trakcie ustaleń, które potrwają od 18 do 24 miesięcy. Ich skala poza cięciem kosztów będzie musiała uwzględnić w jak największym stopniu konieczność szybkiego wdrożenia nowych pocisków, choć jednocześnie już teraz wiadomo że opóźnienia wobec oryginalnego programu sięgną kilku lat.

Pytani o przyczynę tak dużego wzrostu kosztów przedstawiciele Pentagonu wskazali że istotna ich część nie dotyczy samego pocisku LGM-35A Sentinel lecz towarzyszącej mu infrastruktury naziemnej w postaci stanowisk startowych, centrów dowodzenia i kontroli czy infrastruktury łączności. To właśnie w tym zakresie Departament Obrony planuje szukać największych oszczędności, zmniejszając rozmiar i kompleksowość nowych inwestycji w tym zakresie.

Jednocześnie wskazano, że przeprowadzono kilka alternatywnych analiz dotyczących możliwości anulowania całego programu Sentinel i zapewnienia SZ USA zdolności, które miał zapewnić w inny sposób. Jednak żadna z nich nie okazała się możliwa do zrealizowania szybciej ani z wykorzystaniem mniejszych kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony