Prezydent: w Święto Wojska Polskiego oddajmy hołd tym, którzy każdego dnia stoją na straży Ojczyzny

Marcin Kordek
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
W Święto Wojska Polskiego oddajmy hołd tym, którzy każdego dnia stoją na straży Ojczyzny - przy granicy, na misjach zagranicznych i na poligonie; służą na lądzie, na wodzie i w powietrzu; niech żyje Wojsko Polskie - powiedział prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym nagraniu z okazji Święta.

Chwała polskiego oręża

W czwartek Kancelaria Prezydenta RP opublikowała okolicznościowe nagranie z okazji Święta Wojska Polskiego. Nagranie zawiera historyczne kadry przedstawiające Wojsko Polskie w okresie wojny polsko-bolszewickiej, a także przebitki prezentujące obecne Wojsko Polskie - jego żołnierzy, sprzęt i wyposażenie - oraz fragmenty ze spotkań prezydenta Dudy z liderami państw sojuszniczych.

"Dziś dumna historia spotyka się z teraźniejszością. Pamięć o bohaterskiej obronie niepodległości z nowoczesną, silną i rozwijającą się armią" - mówi na nagraniu prezydent. "W Święto Wojska Polskiego oddajmy hołd tym, którzy każdego dnia stoją na straży Ojczyzny - przy granicy, na misjach zagranicznych i na poligonie; służą na lądzie, na wodzie i w powietrzu" - powiedział.

Jak ocenił prezydent, "Polska jest już bezpieczna, dzięki sojuszom, dzięki modernizacji, zakupom sprzętu i nowego wyposażenia, ale przede wszystkim dzięki odwadze i oddaniu jej obrońców". "Niech żyje Wojsko Polskie!" - zakończył.

Msza św. w Katedrze Polowej WP w Warszawie

Jednym z punktów obchodów w Święto Wojska Polskiego i 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", była uroczysta msza św. w w Katedrze Polowej WP z udziałem przedstawicieli najwyższych władz: prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, generalicji, korpusu dyplomatycznego. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

"Dziękujemy za waszą bezinteresowność, ofiarność, gotowość do poświęcenia nawet własnego życia. Pełni uznania jesteśmy dla waszej dyspozycyjności i spieszenia z pomocą tam, gdzie ojczyzna i pojedynczy człowiek potrzebuje wsparcia (...) Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpieczni w naszym ojczystym domu; żyjemy w pokoju" - powiedział w homilii, zwracając się do żołnierzy bp polowy WP.

Życzył żołnierzom wytrzymałości fizycznej i psychicznej, aby mogli skutecznie służyć narodowi.

"Mimo ogólnego szacunku, jakim słusznie cieszycie się w naszym społeczeństwie, nie brakuje też i postaw, które domagają się od was dużej odporności i wytrzymałości" - zwrócił uwagę hierarcha.

Zaapelował do żołnierzy, aby pozostali "wierni tradycji polskiego oręża związanej nierozerwalnie z wiarą w Boga i bliskością Maryi". "Zdecydowana większość wojen była spowodowana przez ludzi, którzy samych siebie postawili w miejsce Boga lub przeciw Bogu" - stwierdził duchowny, wskazując przywódców nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji.

Jako przykład przytoczył wspomnienia gen. Władysława Andersa z sowieckich łagrów, w których wspominał on profanację medalika z wizerunkiem Matki Bożej: "Medalik rzucony na ziemię i zdeptany nogą. (...) Czułem ciągłą opiekę Matki Częstochowskiej nad sobą. Im więcej słyszałem koło siebie śmiechu bezbożników, tym głębiej utrwalała się wiara w Boga. Dodawała mi siły do zwalczania słabości ludzkich w tych ciężkich dla mnie chwilach".

"Niech Maryja Wniebowzięta dodaje nam wszystkim sił do pokonywania naszych słabości i do wiernej służby naszej Ojczyźnie" - dodał bp polowy WP.

Liturgię w intencji ojczyzny koncelebrował sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak, słowacki ordynariusz wojskowy František Rábek oraz kapelani ordynariatu polowego WP.

W mszy jako goście uczestniczyli m.in. prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańkowski oraz ks. płk Tomasz Wola p.o. Naczelnego Kapelana - Ewangelickiego Biskupa Wojskowego.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP. Ten dzień został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.

Transmisja na Żywo z defilady Wojska Polskiego już 15 sierpnia od godz. 13.40 na portalach regionalnych Polska Press, na portalu i.pl oraz www.strafeobrony.pl

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony