Poznań chce konkretów w sprawie produkcji czołgów K2 i serwisowania Abramsów

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Czołgi Abrams w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu
Czołgi Abrams w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu Grzegorz Okoński
Czy Poznań będzie ośrodkiem serwisowania i produkcji czołgów dla Wojska Polskiego? Od lat obiecują to przedstawiciele wszystkich opcji politycznych, w tym roku nawet otwarto Centrum Kompetencyjne Abrams, jednak w praktyce… nic się nie dzieje – nie zapadły żadne wiążące decyzje. Dlatego konkretów domagają się poznańscy radni w czasie sesji Rady Miasta.

Przemysław Plewiński, radny w Radzie Miasta Poznania, reprezentant Trzeciej Drogi Polska 2050, zaapelował, by miasto uzyskało konkretne decyzje z Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej w sprawie produkcji w Poznaniu czołgów K2, a także serwisowania w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych amerykańskich czołgów Abrams, należących do jednostek wojsk Stanów Zjednoczonych, stacjonujących w Wielkopolsce. Te bowiem – jak mówił radny – są serwisowane przez zagraniczne firmy, podczas gdy w Poznaniu istnieje odpowiedni potencjał.

Amerykanie chcieliby ten sprzęt serwisować w poznańskich WZM-otach – mówi radny. - Stosowny wniosek od półtora roku leży w Ministerstwie Obrony Narodowej. A to jest realne wsparcie dla zakładów i praca dla poznańskich firm i poznaniaków.

Przypomina także, że już wcześniej obiecywano zlecenia przy produkcji czołgów K2 dla poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i zakładów im. Hipolita Cegielskiego – H. Cegielski -Poznań S.A.

Gdy WZM rywalizuje z Bumarem i Hutą Stalowa Wola, a prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej mówi, że w sercu ma Hutę, to tam jest mu bliżej. Ponadto obecny prezes HCP był wcześniej prezesem Bumar Łabędy. Tym bardziej musimy zadbać o to, aby czołgów K2 Poznaniowi nie odebrano - podkreślał przed radnymi i dziennikarzami Przemysław Plewiński.

Pierwsze Abramsy docierają do WZM

Warto przypomnieć, że 12 grudnia 2023 roku pięć amerykańskich czołgów Abrams, zakupionych przez Polskę, przyjechało o godz. 9.00 do poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Później, tego samego dnia, dojechało siedem następnych wozów: wszystkie miały być przygotowywane do przekazania polskim żołnierzom. W ciągu trzech dni, od 11 grudnia, do zakładów w Poznaniu skierowano w sumie 26 wozów, w tym 9 pojazdów zabezpieczenia technicznego M88A2. Wszystkie wozy przypłynęły do Polski, dlatego na czas podróży były specjalnie przygotowane do transportu, m.in część elementów była zdemontowana. WZM miały sprawdzić, czy wszystko jest w czołgach w pełni sprawne, zalać płynami, zamontować, to co było zdjęte, przygotować do pełnej eksploatacji; oceniono wówczas, że stan czołgów był zadowalający.

Wówczas także Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych SA w Poznaniu, mówiła:

Mamy bardzo duże doświadczenie w remontach, serwisowaniu i modernizacji czołgów, od lat zajmujemy się Leopardami, Abramsy są również nam znane. Strona amerykańska zapoznała się z potencjałem zakładów, przyjęła z zadowoleniem informacje o naszych możliwościach i powiedziała: tak, prace serwisowe i remontowe powinny być prowadzone w Poznaniu. Teraz te czołgi, które do nas trafiają będą poddane deprocessingowi, czyli przygotowaniu po podróży do przekazania żołnierzom do eksploatacji.

Czołgi M1 Abrams w Wojsku Polskim

Polska kupiła 116 Abramsów używanych w wariancie M1A1 i 250 nowych, modelu M1A2 SEPv3 (a więc z m.in. nowocześniejszymi systemami łączności, zmodernizowanym systemem kierowania ogniem, i ulepszonym pancerzem) - te pierwsze mają być modernizowane do wariantu nowszego, a wszystkie 116 wozów za dwa lata powinny trafiać ponownie do Poznania, do WZM, w celu wykonania przeglądów i modernizacji.

W lutym 2024 roku, na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych otwarto centrum, w którym będą serwisowane amerykańskie czołgi Abrams, czyli Centrum Kompetencyjne Abrams. Przy tej okazji ponownie zapewniono, że na terenie Poznania będzie się odbywała naprawa oraz serwisowanie czołgów Abrams pozyskanych przez Polskę, ale także czołgów innych armii.

WZM pełnią kluczową rolę w zapewnieniu obsługi czołgów, znajdujących się w wyposażeniu polskich sił zbrojnych. Plany dotyczące Centrum związane są nie tylko z flotą czołgów Abrams, zakupionych na potrzebę sił zbrojnych RP. One mają również obejmować rozlokowane w Polsce i krajach Europy czołgi innych armii – mówił wtedy Marcin Kulasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony