Wśród wyzwań, które zostały postawione przed tym urządzeniem, jest po pierwsze zapewnienie odpowiedniej dokładności wskazania celu dla efektora, po drugie – jak tłumaczy Janusz Wiśniewski - zwrócono uwagę na to, żeby cele niskolecące były dobrze widoczne, stąd wysokość masztu. Trzecia cecha – to zapewnienie odpowiedniej mobilności zestawu. Jest ona możliwa dzięki umieszczeniu głównych elementów radaru na jednym pojeździe.
Radar Sajna przeznaczony jest do wykrywania, wskazywania i wstępnego naprowadzania środków ogniowych w zestawach rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu, w szczególności ZROP-KZ NAREW. Sajna jest radarem wielozadaniowym o wszechstronnych możliwościach i zastosowaniach. Ma zdolność wykrywania i śledzenia typowych zagrożeń powietrznych jak samoloty bojowe i śmigłowce, bezpilotowe statki powietrzne, rakiety kierowane i niekierowane, pociski balistyczne krótkiego zasięgu, a także artyleryjskie i moździerzowe.
Jak tłumaczy Wiśniewski, urządzenie można wyposażyć w zestaw imitatorów sygnału, który pełnią rolę maskującą, odciągającą rakiety antyradarowe. Jeśli chodzi o zagadnienia dokładności, efektywności wskazywania celów i śledzenia, to tutaj głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to jest antena radaru.
- W stosunku do poprzednich rozwiązań poszliśmy dwa kroki naprzód. Po pierwsze zastosowaliśmy moduły nadawczo-odbiorcze oparte o technologię azotku galu, która zapewnia nam po pierwsze odpowiednią dużą moc wyjściową i większą sprawność całego układu. Dzięki temu potrzebujemy mniej zasilania i mniej się to wszystko grzeje. Po drugie jest to antena w pełni fazowana w obydwu płaszczyznach, tak zwana AS albo po polsku SPW. Czyli w obydwu płaszczyznach mamy pełną swobodę kształtowania parametrów kierunkowych: zarówno kąta ustawienia wiązki, poziom listków bocznych, możemy też modulować moc i dzięki temu przeglądać szeroki sektor elewacyjny – tłumaczy Janusz Wiśniewski.
Radar ma kilka trybów pracy. W niektórych pracuje z obracającą się anteną, choć możemy elektronicznie wiązkę cofać, przyspieszać, co bywa przydatne w różnych zastosowaniach, ale oprócz tego mamy też tryb z anteną nieruchomą, gdzie w wybranym sektorze w pełni elektronicznie skanujemy położenie wiązki, przeszukujemy przestrzeń, śledzimy obiekt.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?