- Przywrócić emeryturę dla policjantów po 15 latach służby - tego domagają się funkcjonariusze, zrzeszeni w związki zawodowe. Pojawiają się też ironiczne komentarze: - A może pójdziemy w przeciwną stronę i zrównamy policyjny wiek emerytalny z powszechnym wiekiem emerytalnym? Chyba nie chcemy widzieć 60-letnich policjantek i 65-letnich policjantów, pilnujących naszego bezpieczeństwa na ulicach, prawda?
Zawód policjanta niby nieatrakcyjny
Jacek Łukasik, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ Solidarność w Krakowie, wypowiadał się ostatnio dla naszego portalu, że wprowadzone w 2013 roku zasady przechodzenia na emeryturę doprowadziły do spadku atrakcyjności zawodu policjanta względem sektora prywatnego, natomiast jedyną szybką do realizacji przez obecny rząd możliwością przywrócenia atrakcyjności tego zawodu jest obniżenie wieku, uprawniającego do przejścia na emeryturę.
Priorytet ministerstwa
Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiadał, że priorytetem jest uzupełnienie wakatów w Policji. - Wypełnienie luk kadrowych w policji będzie możliwe wtedy, gdy zawód funkcjonariusza zacznie przyciągać potencjalnych pracowników - odpowiadają przedstawiciele różnych policyjnych związków zawodowych.
- Może tak się stać wówczas, gdy policjanci będą dostawać regularne podwyżki wynagrodzeń, ale też otrzymają gwarancję wcześniejszego przejścia na emeryturę, właśnie po 15 latach pełnienia służby.
Prace niewykonywane
- Nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w kwestii zmiany zasad naliczania świadczeń emerytalnych byłych policjantów, które przysługują na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak wskazuje Dobrzyński, priorytetem MSWiA jest zapewnienie najwyższego poziomu przygotowania policjantów do skutecznego wykonywania zadań na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Kluczem są tu doświadczeni funkcjonariusze, nabywający w ciągu całej swojej służby wiedzę i umiejętności. Ich kompetencje są niezbędne na poszczególnych stanowiskach służbowych, aby zadania realizowane przez służby były wykonywane w sposób efektywny i na wysokim poziomie. Stąd też aktualne rozwiązania koncentrują się na strategii zachęcania doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostania w służbie, co ma istotne znaczenie dla zapewnienia ciągłości służby oraz niezakłóconego jej przebiegu. Rozwiązania te przyczyniają się do zatrzymania w służbie funkcjonariuszy z dużym stażem, wiedzą i doświadczeniem.
Ułatwienie powrotu do służby
Rzecznik ministerstwa wspomina o nowych przepisach. - Jednocześnie podjęto działania mające zapewnić optymalny dobór kadr do służby w Policji. W tym celu przygotowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Celem tej regulacji jest zwiększenie efektywności prowadzonych przyjęć do służby w Policji i Straży Granicznej oraz stworzenie możliwości pozyskania do niej jak największej liczby kandydatów. Proponowane zmiany w procedurze doboru do służby w Policji mają na celu usprawnienia postępowania kwalifikacyjnego, prowadzonego w stosunku do określonej grupy kandydatów, tj. absolwentów tzw. klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Policji, ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji przez stworzenie dogodniejszych warunków dla kandydatów, spełniających określone przepisami kryteria, które z punktu widzenia potrzeb służby są istotne i pożądane.
Jeden z funkcjonariuszy komentuje anonimowo: - Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w systemie emerytalnym Policji, powinno to się odbyć jednocześnie z podwyższeniem uposażeń dla funkcjonariuszy, którzy zdecydują się zostać w służbie. To dlatego, żeby opłacało im się zostać, a nie przejść na emeryturę.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?