Nowy rok akademicki 2024/2025 na uczelni wojskowej. Tutaj nie ma jednej konkretnej daty

Katarzyna Piojda
Kto myśli, że w harmonogramie jednej uczelni wojskowej znajdzie te same daty dla wszystkich studentów różnych kierunków, ten się myli
Kto myśli, że w harmonogramie jednej uczelni wojskowej znajdzie te same daty dla wszystkich studentów różnych kierunków, ten się myli Fot. Mariusz Kapała
Skończyły się najdłuższe, bo 3-miesięczne, wakacje studentów. Piszemy, czego w harmonogramie nowego roku akademickiego mogą spodziewać się ci z uczelni wojskowych. Kto myśli, że w harmonogramie jednej szkoły wyższej znajdzie te same daty dla wszystkich studentów różnych kierunków, ten się myli.

Każdego roku na studia wojskowe w Polsce dostaje się około 2400 studentów. Przykładowo: w 2023 roku studia wojskowe rozpoczęło 2439 studentów, informowało Ministerstwo Obrony Narodowej na początku października ubr.
1 października 2024 roku (na niektórych uczelniach - już 30 września, bo akurat przypadał poniedziałek) rozpoczął się nowy rok akademicki. Wyjaśniamy, czego w ciągu tego nowego roku mogą spodziewać się żacy.

Inauguracja na dobry początek

Rok akademicki składa się z dwóch semestrów. Semestr zimowy zaczyna się na początku października (bądź, zależnie od szkoły wyższej, od przełomu września i października). To, że w bieżącym tygodniu organizowane są inauguracje roku akademickiego, nie oznacza, iż wszyscy studenci tej samej uczelni, zaczną zajęcia jednego dnia. Znowu: w zależności od uczelni, studenci wojskowi pierwszego roku, mogą mieć podane inne daty (nie tylko godziny) rozpoczęcia nowego roku niż przykładowo ci z drugiego roku i wyższych roczników.

Zdarza się ponadto, że najmłodsi (pierwszaki) są zapraszani na inaugurację z udziałem uczelnianych władz 30 września albo 1 października, a starszaki będą mieli uroczyste rozpoczęcie dopiero pod koniec tego tygodnia lub na początku następnego.

Egzaminy zimową porą

Początek okresu zajęć dydaktycznych semestru zimowego na jednej uczelni może różnić się nawet o tydzień, np. 30 września ćwiczenia i wykłady wystartują dla najmłodszych roczników, natomiast ci starsi zasiądą w salach i aulach nie wcześniej niż 7 października. Semestr zimowy 2024/2025 potrwa do lutego - tutaj także nie ma jednej daty, odgórnie ustalonej dla wszystkich uczelni wojskowych.

Różnica jest niekiedy jeszcze większa i może wynosić dwa tygodnie. Z zimową sesją egzaminacyjną jest podobnie: dla jednych studentów na konkretnej uczelni ta sesja zacznie się w połowie lutego, lecz dla ich koleżanek i kolegów, chociażby z innych wydziałów, początek nastąpi w pierwszych dniach marca. Termin zasadniczy, a więc taki, w jakim żak podchodzi po raz pierwszy do egzaminu, dla studentów jednej uczelni trwa minimum cztery dni, ale częściej jest to ponad tydzień. Podobnie ma się sprawa z terminem poprawkowym.

Praca niekoniecznie wymagana

Gdy nadejdzie pora egzaminów dyplomowych w sezonie zimowym, nie wszyscy będą musieli napisać pracę dyplomową. Zdarza się (tutaj znowu wszystko zależy od danego kierunku), iż studenci wybranych kierunków w ogóle nie przygotowują pisemnej pracy, podczas gdy od innych ta jest wymagana. To decyzja władz uczelni jest wiążąca.

Wolne od święta

Z urlopów wypoczynkowych studenci uczelni wojskowych także skorzystają. Ten czas pokryje się z przerwą świąteczno-noworoczną. W nowym roku akademickim będzie to dla większości studentów wolne od 23 grudnia do 3 stycznia włącznie.
Przerwa międzysemestralna (uczniowie szkół nazwaliby ją feriami) potrwa mniej więcej tydzień - i będzie to prawdopodobnie ostatni tydzień lutego. Po powrocie na uczelnię żacy rozpoczną drugi semestr, czyli semestr letni. Ten z kolei zakończy się co do zasady po trzech tygodniach czerwca (ale wcześniej, bo w okolicy Wielkanocy, przypadającej w 2025 roku 20 i 21 kwietnia, wybiorą oni kolejne wolne, właśnie świąteczne).

Ostatni tydzień czerwca nie będzie natomiast stanowił końca roku akademickiego. Najważniejsze bowiem przez bracią studencką: w ostatnim tygodniu czerwca zacznie się letnia sesja egzaminacyjna. Kto wyjdzie z niej obronną ręką, ten może liczyć na to, że jeszcze w pierwszym tygodniu lipca zacznie długi, wszak prawie 3-miesięczny, urlop. Jeśli studentowi się nie powiedzie na testach czy opisówkach, będzie musiał przysiąść nad książkami jeszcze do około połowy lipca. Gdy okaże się wyjątkowym pechowcem, to będzie czekała go kampania wrześniowa, ta powtórkowa egzaminacyjna, rzecz jasna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony