Niemcy: konsorcjum Diehl Defence i Nammo z dużym kontraktem amunicyjnym

Łukasz Prus
Łukasz Prus
Wideo
od 7 lat
Konsorcjum zawiązane przez niemiecką firmę Diehl Defence i nordyckie (norwesko-fińskie) przedsiębiorstwo Nammo otrzymało duże zamówienie na dostawę amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm dla Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Dwa dokumenty podpisane z niemieckim urzędem

Komunikaty opublikowane przez firmy niemiecką i nordycką wskazują, że 9 lipca konsorcjum ARGE DiNA 155mm podpisało dwa dokumenty z niemieckim urzędem zajmującym się zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla sił zbrojnych (BAAINBw).

Pierwszy z nich to zamówienie wykonawcze na produkcję i dostawę konkretnego wolumenu amunicji artyleryjskiej do Bundeswehry. Jak wspomniano powyżej, żadna ze stron umowy nie podała jej szczegółów. Nasze źródła wskazują jednak, że kontrakt obejmuje 200 tys. sztuk pocisków kal. 155, a wartość tego zamówienia wynosi 1,3 mld euro. Mają one zostać dostarczone do niemieckiego wojska w terminie do końca 2030 r.

Jednocześnie konsorcjum firm Diehl Defence i Nammo podpisało nową umowę ramową na dostawy amunicji artyleryjskiej dla Bundeswehry, a także sił sojuszniczych (w bieżącym kontekście geopolitycznym oznacza to, że amunicja kontraktowana w ramach tej umowy ramowej będzie dostępna także dla Sił Zbrojnych Ukrainy). W istocie jest to rozszerzenie czy też aneks do umowy ramowej podpisanej w lipcu 2023 r. W tym przypadku szczegóły również nie są oficjalnie komunikowane. Według źródeł niemieckich, obejmuje ona możliwość zakontraktowania 2,35 mln sztuk amunicji artyleryjskiej o maksymalnej wartości 15 mld euro. Dwaj członkowie konsorcjum zgodnie podkreślili w komunikatach prasowych, że jest to największy kontrakt amunicyjny w ich historii.

Produkcja amunicji dla Niemiec przyspiesza

Niemiecka firma Diehl Defence wskazuje w komunikacie, że jej perspektywy zawarcie nowej umowy ramowej są bardzo ważne, ponieważ jest artykulacją intencji niemieckiego resortu obrony co do kolejnych zamówień. Dzięki temu przemysł może podjąć stosowne inwestycje związane ze zwiększaniem produkcji amunicji. Firma podała, że wobec tego zamierza ustanowić potencjał do pełnej produkcji amunicji artyleryjskiej na terenie Niemiec. Już poprzednia umowa ramowa umożliwiła zawarcie długookresowych umów z firmami Chemring Nobel i Dynamit Nobel Defence na dostawy materiałów wybuchowych wykorzystywanych do wytwarzania pocisków.

Z kolei nordycka firma Nammo podała w komunikacie, że zawarcie opisanej powyżej umowy wykonawczej umożliwi jej rozwój zdolności produkcyjnych zakładów należących do przedsiębiorstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony