Najnowsze dane dotyczące wakatów dla strażaków. Ponad 1800 miejsc pracy czeka w straży pożarnej

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Strażacy biorą udział w często niebezpiecznych akcjach
Strażacy biorą udział w często niebezpiecznych akcjach Piotr Krzyżanowski
Państwowa Straż Pożarna posiada ponad 1800 wakatów, a najwięcej występuje ich w województwie mazowieckim. Tak wynika z nowego zestawienia Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Stażyści w służbie przygotowawczej (docelowo starsi ratownicy lub ratownicy-kierowcy), bezpośrednio związani z działaniami ratowniczo-gaśniczymi albo inspektorzy w wydziałach kadrowo-organizacyjnych - nie tylko na takie stanowiska teraz poszukują chętnych jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Ponad 1800 miejsc pracy dla strażaków

W PSP jest obecnie ponad 1800 nieobsadzonych miejsc pracy. - Według danych na dzień 31 maja 2024 roku, w Państwowej Straży Pożarnej było 1815 wakatów - informuje nas kpt. Wojciech Gralec z Wydziału Prasowego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Podkreśla przy tym, iż biuro prasowe nie dysponuje danymi dotyczącymi wakujących stanowisk w poszczególnych jednostkach. Kto jest więc zainteresowany zatrudnieniem w strukturach PSP, ten powinien śledzić ogłoszenia o naborze na portalach poszczególnych komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich PSP. Osoby niepełnosprawne także są mile widziane. Ale warto zauważyć, że w ich przypadku chodzi o pracę biurową - przykładowo w kancelarii - a nie o wyjazdy do akcji ratunkowych.

W tych województwach jest najwięcej wakatów

- Najwięcej wakatów na koniec maja bieżącego roku było w województwie mazowieckim, a na jego terenie w Komendzie Miejskiej miasta stołecznego Warszawy, jest to największy w Polsce garnizon strażaków PSP - wyjaśnia kpt. Gralec.

Wskazuje konkretne liczby:

- Województwa z największą liczbą wakatów to województwo mazowieckie - 265, woj. wielkopolskie - 186, woj. pomorskie - 130.

Na razie nie wiadomo, ilu strażaków zawodowych przyjmie w 2025 roku PSP. To zależy m.in. od tego, ile osób odejdzie ze służby na emeryturę. Kpt. Wojciech Gralec kontynuuje:

- Początek roku jest zwykle okresem, w którym odnotowuje się najwięcej odejść na zaopatrzenie emerytalne, w związku z czym w jednostkach organizacyjnych PSP sukcesywnie prowadzone są procedury naboru, w wyniku których dochodzi do uzupełnienia kadrowego.

Kto może zostać strażakiem

Nie trzeba ukończyć studiów, żeby starać się o posadę w PSP.

- Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby - wskazuje PSP. - Kandydat musi spełnić szereg wymagań, które określa ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, tj. z dnia 29 września 2021 r. Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w PSP dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Przyjęcia do służby dokonuje komendant wojewódzki, komendant powiatowy (miejski) lub kierownik jednostki organizacyjnej PSP.

Procedura naboru strażaków

Zainteresowani rozpoczęciem pracy w jednostkach straży pożarnej muszą liczyć się z tym, że od momentu ogłoszenia naboru do poznania ostatecznych wyników mija często ponad miesiąc. W niektórych jednostkach, zależnie od stanowiska, na jakie aplikuje kandydat, po ocenie dokumentów, dostarczonych przez daną osobę, kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna i już po niej komisja rekrutacyjna wybiera najlepszego kandydata. Bywa natomiast, że harmonogram naboru jest bardziej skomplikowany. Dotyczy to stanowisk, na których wymagana jest sprawność fizyczna i szybkość. Najpierw następuje analiza każdego kompletu dokumentów aplikacyjnych, później zostaje ogłoszona informacja o kandydatach do służby, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu.

W tym kolejnym etapie jest przeprowadzany test sprawności fizycznej. Spodziewać się można:

  • próby wydolnościowej,
  • podciągania na drążku albo biegu po kopercie,
  • sprawdzianu z pływania.

Jeżeli kandydat poradzi sobie na tym etapie, przejdzie dalej. Wtedy może zostać poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów, które nie były wymagane przedtem. Komisja rekrutacyjna ponownie oceni komplet dokumentów, tym razem w poszerzonej wersji. Pozytywna ocena będzie świadczyła o tym, że kandydat musi jeszcze przejść badania lekarskie. Jeżeli lekarz nie będzie miał zastrzeżeń, wyłoniony kandydat otrzyma zatrudnienie w straży pożarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony