MON ma na celu zwiększenie liczby schronów w Polsce. Jeśli to zrobi według swego planu, ceny nieruchomości pewnie wzrosną

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Schronów w Polsce brakuje. Ministerstwo Obrony Narodowej ma pewien plan na zwiększenie ich liczby
Schronów w Polsce brakuje. Ministerstwo Obrony Narodowej ma pewien plan na zwiększenie ich liczby Fot. Joanna Urbaniec
Rząd chciałby zwiększyć liczbę schronów. Pracuje nad tym, żeby powstawały w nowo budowanych domach i blokach. To oznaczałoby, że ten obowiązek przypadnie deweloperom czy spółdzielniom mieszkaniowym, które stawiają budynki. W konsekwencji może zmienić się także sytuacja na rynku nieruchomości.

Spis treści

Podział budowli ochronnych

Budowle ochronne dzielą się na:

  1. miejsca ukrycia,
  2. schrony.

Te pierwsze przypominają krótkotrwałe kryjówki, a mają na celu uchronić człowieka (ale też np. zwierzęta i jego dobytek) przed zagrożeniem z jednej strony albo z kilku stron, lecz nie ze wszystkich.

Schron to rodzaj budowli specjalnej, przystosowanej do tego, aby człowiek, jeżeli tam się znajdzie, a będzie miał picie i jedzenie, to może spędzić przynajmniej kilka dni i nocy albo nawet parę tygodni. Obiekt jest wyposażony w instalacje i urządzenia.

Polskie schrony w statystyce

- W Polsce w schronach jest ponad 300 tysięcy miejsc. W miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób - informował w 2023 roku gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Tyle, że schronów, w których obywatel może czuć się najbezpieczniej, jest zbyt mało, bo 1,7 tys.

- 2 lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4 procent mieszkańców. Obrona cywilna nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia - oto główne wnioski, jakie podała Najwyższa Izba Kontroli wiosną bieżącego roku.

- Sześć z 32 gmin, skontrolowanych przez NIK, nie zapewniło takiego miejsca żadnemu ze swoich mieszkańców, a 68 proc. poddanych oględzinom schronów i ponad połowa ukryć nie spełniały warunków technicznych.

Projekt ustawy m.in. o schronach

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza poprawić sytuację i znowelizować przepisy o obronie cywilnej. Ma pomysł (to obecnie sfera rozważań, więc nie wiadomo, czy np. w ciągu najbliższych dwóch lat przepisy zostaną zmienione), żeby w nowo budowanych budynkach powstał schron lub przynajmniej dodatkowe pomieszczenie, które spełni rolę schronu. Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw ma na celu „uregulowanie kwestii budowy przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m2 służących ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych”.

Obowiązek przedsiębiorców

Obowiązek zapewnienia schronu mieszkańcom dotyczyłby deweloperów, którzy zajmują się nie tylko budową domów jednorodzinnych, ale również budynków wielorodzinnych.

- Tak, jak w mieszkalnictwie, mam na myśli budowę mieszkań, tak i w obronie cywilnej, czyli w przypadku budowy schronów, władza przerzuca ten obowiązek na przedsiębiorców - uważa Paweł Korolko, właściciel firmy Gotyk Biuro Nieruchomości Toruń. - To na razie są wstępne deklaracje rządu. W budynkach wielorodzinnych te schrony, wedle zapowiedzi ministra, miałyby się pojawić tak, jak w proponowanych zmianach przy budynkach jednorodzinnych, tzn. obok bloku czy też przed blokiem. Każda opcja podbije cenę nieruchomości. Rozwiązania są dwa: albo firmy deweloperskie ograniczą powierzchnię zabudowy, albo ich ekipy będą kopać głębiej, co jest także drogie. Dodatkowe roboty ziemne i budowa garaży podziemnych są dla dewelopera uciążliwe.

Wyższe ceny domów i mieszkań

Ekspert wyjaśnia dalej: - Może stać się również tak, że część hali garażowej deweloperzy przemianują na schron, ograniczając tym samym miejsca parkingowe do dyspozycji mieszkańców. Może się z czasem okazać, że budowa na danej działce nie będzie opłacalna ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury obrony cywilnej. Nietrudno sobie to wyobrazić.

Bez względu na to, który wariant wybierze deweloper, przybędzie mu kosztów. Poniesione wyższe wydatki będzie chciał sobie zrekompensować. Korolko wskazuje: - Finalnie koszty tej propozycji poniesiemy my wszyscy, ponieważ ceny nieruchomości wzrosną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony