Lekka piechota skacze do wody ze śmigłowca: ćwiczenia Ziemia – Powietrze nad Jeziorem Lednickim

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wielkopolscy Terytorialsi desantowali się ze śmigłowca do wód Jeziora Lednickiego, ćwiczyli też techniki interwencji, przydatne w zwarciu z tłumem, a także… poznawali sprzęt służący do działań ratowniczych w wypadkach komunikacyjnych. To efekty ćwiczeń „Ziemia – Powietrze” na Polach Lednickich.

W szkoleniu wzięli udział żołnierze 124. batalionu lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy odbywali szkolenie rotacyjne na Polach Lednickich, a także Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych w Powidzu (PJOS), 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, a także funkcjonariusze gnieźnieńskiej policji, strażacy i pracownicy WOPR.

Zanim Terytorialsi przystąpili do skoku do wody z pokładu śmigłowca Mi-17, musieli przejść instruktaż z personelem pokładowym PJOS – mówi por. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12 WBOT. Kolejną weryfikacją był test z pływania pod okiem instruktorów z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz OSP Łubowo. Trzecim elementem było sprawne przemieszczenie się sekcją na pokład śmigłowca, który wykonał lot nad jezioro a następnie skoki żołnierzy do wody, z tylnej rampy i dopłynięcie do brzegu. Każdy żołnierz miał na sobie podczas tego zadania kamizelkę do pracy na wodzie.

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli skoki ze śmigłowca do wody, techniki interwencji i ratownictwa drogowego oraz wodnego
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli skoki ze śmigłowca do wody, techniki interwencji i ratownictwa drogowego oraz wodnego DWOT

Nad Jeziorem Lednickim żołnierze wielkopolskiej brygady ćwiczyli metody desantowania z pokładu śmigłowca z „przyziemia" i – przy braku możliwości lądowania śmigłowca - z „zawisu".

Przyznaję, że dla wielu z nas skok do wody był walką ze swoimi słabościami. To ogromna adrenalina i emocje, ale cieszę się, że odważyłam się i o własnych siłach dopłynęłam do brzegu. Możemy być z siebie dumni. Wiele wyniosłam także ze szkolenia z policją, które pokazało, że do samoobrony niekoniecznie potrzebna jest siła, lecz odpowiednia technika – komentuje szer. Katarzyna z 1 kompanii lekkiej piechoty w 124 blp.

W czasie szkolenia z policjantami żołnierze trenowali techniki interwencji, walki z tłumem, a także utrwalali zachowania chroniące własne bezpieczeństwo – dodaje por. Anna Jasińska - Pawlikowska. Policyjni instruktorzy uczyli, jak postępować w trudnych przypadkach z zachowaniem przepisów prawa i warunków bezpieczeństwa. Tego typu wiedza jest szczególnie przydatna dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. Z kolei strażacy z PSP w Gnieźnie przeprowadzili szkolenie z zakresu używania urządzeń hydraulicznych, które okazują się niezbędne podczas wypadków komunikacyjnych. Tego rodzaju szkolenia nie tylko przygotowują strażaków i żołnierzy do współdziałania, ale uczą także praktycznych umiejętności niezbędnych, np. podczas udzielania pomocy rannym w wypadkach komunikacyjnych.

Ćwiczenia zamknęły zajęcia z zakresu ratownictwa wodnego, prowadzone przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: żołnierze odświeżyli sobie techniki podejmowania osoby tonącej oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony