Kolejne europejskie tankowce powietrzne dla Arabii Saudyjskiej

Dawid Kamizela
Dawid Kamizela
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak poinformowała w komunikacie prasowym z 10 lipca firma Airbus, Królestwo Arabii Saudyjskiej zakupiło od europejskiego potentata cztery kolejne uniwersalne maszyny transportowo-tankujące Airbus A330 MRTT (Multi Role Transport Tanker).

Konwersja pierwszej pasażerskiej maszyny w tankowiec - na początku 2026 r.

Konwersja pierwszego samolotu pasażerskiego (podstawą dla A330 MRTT jest samolot A330-200) do wariantu tankowca rozpocznie się w hiszpańskich zakładach w Getafe na początku 2026 roku. Przekazanie wszystkich 4 nowych maszyn Królewskim Saudyjskim Siłom Powietrznym odbędzie się z kolei w 2027 roku. Maszyny dołączą do wcześniej zamówionych A330 MRTT i tak jak one wykonywać będą zadania tankowania w powietrzu jak i zadania transportu ludzi oraz ładunków.

Umowa uwzględnia również wsparcie logistyczne z częściami zamiennymi, usługami szkoleniowymi i wsparciem serwisowym dla czterech nowych samolotów. Wszystkie A330 MRTT dostarczane do RSAF są wyposażane w oba systemy przesyłania paliwa (elastyczne węże z sondami rozwijane spod skrzydeł i sztywny boom ulokowany pod statecznikiem pionowym), ponadto posiadają one układ do odbioru paliwa z innych latających cystern, wyposażonych w sztywny wysięgnik.

Nowe zamówienie pokazuje wysoki poziom zadowolenia klientów z A330 MRTT - ocenił Jean-Brice Dumont, szef działu Air Power w Airbus Defence and Space.

To już trzeci kontrakt zawarty z Arabią Saudyjską na A330 MRTT. Uczyni on RSAF jednym z największych użytkowników MRTT na świecie. Wraz z obecnie zamówionymi 4 maszynami Arabia Saudyjska dysponować będzie już 10 tego typu maszynami. Pierwsza trójka została zamówiona w 2008 roku, kolejne trzy egzemplarze rok później.

Airbus podpisał w styczniu br. umowę o współpracy przemysłowej

Szykując się do zawarcia saudyjskiego kontraktu, Airbus podpisał w styczniu 2024 r. umowę o udziale przemysłowym (Industrial Participation) z GAMI (Główny Zarząd Przemysłu Zbrojeniowego - General Authority for Military Industries) w celu rozwoju otoczenia przemysłowego w regionie w ramach wsparcia saudyjskiego programu rządowego Wizja 2030, mającego na celu dywersyfikację gospodarki tego kraju. Umowa IP obejmuje również transfer technologii i know-how związanych z samolotami A330 MRTT do lokalnych firm. SAAMS, spółka joint venture utworzona przez SAMI (Saudi Arabian Military Industries) i Airbusa, będzie głównym narzędziem działań przemysłowych w tym obszarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony