Izraelski systemy ochrony rakietowej wzmocniony przez Amerykanów

Arie Egozi
Test systemu Arrow-3 na wyspie Kodiak u wybrzeży Alaski
Test systemu Arrow-3 na wyspie Kodiak u wybrzeży Alaski Polaris Images/East News
Aby przeciwdziałać atakowi Iranu, konieczna jest ścisła współpraca izraelskich i amerykańskich systemów obrony powietrznej. Izraelski wielopoziomowy system obrony powietrznej został wzmocniony dodatkowymi wyrzutniami, pociskami przeciwrakietowymi i zaawansowanym systemem koordynacji, który został zintegrowany z systemami obrony powietrznej dostarczonymi przez Amerykanów. Wszystko, by pomóc Izraelowi przeciwdziałać atakowi Iranu, który będzie wykorzystywał pociski balistyczne i uzbrojone drony.

Cel: przechwycić pociski z Gazy, Libanu, Jemenu

W ostatnich miesiącach izraelski wielopoziomowy system obrony powietrznej odnotował bardzo wysoki wskaźnik przechwyceń. Iron Dome (tłum. Żelazna Kopuła) wyprodukowana przez Rafael przechwyciła setki rakiet wystrzelonych z Gazy i Libanu. Systemy przeciwrakietowe Arrow 3, wyprodukowane przez Izrael Aerospace Industries (IAI), przechwyciły pociski balistyczne wystrzelone z Jemenu w Ejlat, izraelskie miasto na wybrzeżu Morza Czerwonego.

Izrael wiele lat temu zdał sobie sprawę z szybko rosnącego zagrożenia ze strony pocisków balistycznych i opracował systemy przeciwrakietowe Arrow 2 i 3. Podczas gdy Arrow 2 i 3 już mają zdolności operacyjne (Niemcy niedawno podpisały kontrakt na zakup systemów Arrow 3), nowo opracowane przez Iran pociski balistyczne wymagają ulepszonych wersji. Z kolei Israel Aerospace Industries (IAI) rozwija system Arrow 4.

Iron Dome wychwycił 8 tys. rakiet z 90-proc. skutecznością

Iron Dome (tłum. Żelazna Kopuła), najszerzej wdrożony do użycia system obrony powietrznej, przechwycił ponad 8000 rakiet z ponad 90-procentową skutecznością.

System wykorzystuje do przechwyceń pocisk rakietowy Tamir. Tamir ma 3 m długości, waży 90 kg i ma średnicę 160 mm. Elementy baterii Iron Dome są zwykle przewożone na pojeździe 6x6 i można je szybko umieścić na pozycji.

David's Sling (tłum. Proca Dawida) to kompletny system obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego i dalekiego zasięgu, który może obejmować górną warstwę wielowarstwowego układu obronnego, zapewniając szerokie pokrycie i rozszerzoną ochronę przed pełnym spektrum zagrożeń rakietowych. David's Sling to zintegrowany komponent wielowarstwowej obrony powietrznej i przeciwrakietowej Izraela.

Jego wielozadaniowy pocisk przechwytujący, znany jako Stunner, oferuje elastyczność i przystępną cenę. Łącząc innowacyjne sterowanie, wielonapędowość i zaawansowany system naprowadzania, pokonuje asymetryczne zagrożenia o dużej objętości, w tym taktyczne pociski balistyczne i rakiety dużego kalibru.

Stunner to dwustopniowy pocisk o długości 4,6 m, zdolny do przechwytywania celów na wysokości do 15 km i zasięgu od 40 do 300 km. Iron Dome i David's Sling wykorzystują radar Elta ELM-2084.

Arrow 2 uzupełniony przez Arrow 3

Arrow 4
Arrow 4

System obrony przeciwrakietowej Arrow 2 został zaprojektowany do obrony przed różnymi typami ataków i zagrożeń, w tym atakami pocisków balistycznych i nadlatującymi głowicami bojowymi poruszającymi się z dużą prędkością. Według IAI, dzięki zdolności przechwytywania nadlatujących pocisków poruszających się z prędkością do 2 mil na sekundę (3 km/s), system Arrow 2 zapewnia solidną obronę przed potencjalnymi zagrożeniami.

Innowacyjny system przechwytujący (przeciwrakietowy) Arrow 3 to ulepszona wersja zaprojektowana do przechwytywania i niszczenia najnowszych zagrożeń o większym zasięgu, zwłaszcza tych przenoszących broń masowego rażenia. Arrow 3 bezproblemowo integruje się z Arrow Weapon System (AWS), uzupełniając obecne i przyszłe wersje systemu Arrow 2, umożliwiając w ten sposób wielokrotne angażowanie celów na wyższym poziomie (jeszcze ponad ziemską atmosferą).

Pocisk zestawu Arrow 3 jest szybszy niż Arrow 2 i nieco mniejszy, waży zresztą o połowę mniej. Arrow-4, który jest obecnie rozwijany, będzie miał winglety, ponieważ jest zaprojektowany do przechwytywania wrogich pocisków wewnątrz atmosfery.

Co widzą oczy Arrow 2 i 3?

Radar używany przez Arrow 2 i 3 jest produkowany przez oddział Elta IAI. System radarowy ELM-2080/2080S Green Pine wykorzystuje technologię Active Electronically Steering Array (AESA). Ta modułowa innowacja składa się z tysięcy modułów nadawczo-odbiorczych, umożliwiając radarowi pokrycie rozległych obszarów przy zachowaniu wysokiej dokładności i niezawodności. Według IAI technologia AESA umożliwia autonomiczne wykrywanie taktycznych pocisków balistycznych (TBM), działając w każdych warunkach pogodowych i pośród zakłóceń elektronicznych, zapewniając warstwę obrony przez całą dobę.

Izraelskie źródła potwierdziły, że Proca Dawida wyprodukowana przez Rafaela była również używana do przechwytywania rakiet wystrzeliwanych przez Hezbollah z Libanu od 7 października. Izrael przyspieszył rozwój Arrow 4, aby przygotować się na możliwe wystrzelenie bardziej zaawansowanych irańskich pocisków balistycznych.

Izraelskie źródła podały, że nowa „przyjaźń” między Iranem a Rosją pomaga Teheranowi w przyspieszeniu rozwoju nowych pocisków balistycznych o większym zasięgu, z lepszą dokładnością i większymi głowicami bojowymi.

Okręty USA uzbrojone w SM-3. Czuwają nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym

W ostatnich dniach Stany Zjednoczone rozmieściły okręty marynarki wojennej z systemami obrony powietrznej dalekiego zasięgu na Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym. Te okręty marynarki wojennej przenoszą rakietowe pociski przechwytujące SM-3.

Źródła podały, że współpraca między izraelskimi naziemnymi systemami obrony powietrznej, a tymi rozmieszczonymi na okrętach wojennych USA, została przetestowana podczas ostatnich wspólnych ćwiczeń. Współpraca ta została oparta na specjalnej platformie testowej, opracowanej przez izraelską firmę Elbit, która jest wyposażona w systemy symulujące taką współpracę w obronie powietrznej przed pociskami balistycznymi i manewrującymi.

Arie Egozi

Jest absolwentem Uniwersytetu w Tel Awiwie. Pracował jako korespondent ds. lotnictwa i obrony dla największego izraelskiego dziennika „Yedioth Ahronot” oraz kilku zagranicznych wydawnictw obronnych. Specjalizuje się w tematyce izraelskich instytucji lotnictwa i obrony. Relacjonuje nową rzeczywistość na Bliskim Wschodzie i w regionach Zatoki Perskiej w kontekście obronności, rynku zbrojeniowego i współpracy kontrwywiadowczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony