Internat dla żołnierza zawodowego. Na jakich zasadach można korzystać z darmowej kwatery

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Internat wojskowy to rozwiązanie dla żołnierza zawodowego, który pełni tymczasową służbę poza miejscem zamieszkania
Internat wojskowy to rozwiązanie dla żołnierza zawodowego, który pełni tymczasową służbę poza miejscem zamieszkania Grzegorz Dembinski/zdjęcie ilustracyjne
Żołnierz, pełniący tymczasowo służbę zawodową w miejscowości, w której nie mieszka, może za darmo zatrzymać się w internacie. Tłumaczymy, komu i na jakich zasadach taka kwatera przysługuje.

Pościelone łóżko, a przy łóżku stolik nocny z lampką, szafa na ubrania, regał, ewentualnie komoda, stół czy stolik, krzesło, no i lustro, a na oknach firany plus zasłony albo bez firan, za to rolety - oto, co standardowo znajduje się w pokoju w internacie dla żołnierzy. Pokoje mogą być jedno-, dwu- lub trzyosobowe. Mogą mieć samodzielne łazienki albo dostępne dla paru osób z sąsiadujących ze sobą pokoi. Ogólnodostępnymi pomieszczeniami w internacie są kuchnia, świetlica, jadalnia, pralnia z suszarnią, niekiedy w budynku funkcjonuje również rowerownia. Wszystkie te pomieszczenia są w pełni wyposażone.

Pobyt czasowy żołnierza w internacie

Miejsce w internacie przysługuje żołnierzowi, jeżeli ten żołnierz pełni czynną służbę wojskową tymczasowo w miejscowości, w której nie mieszka, a dojazd do jednostki stanowiłby dla niego utrudnienie. Dla porównania: gdyby żołnierz pełnił służbę w danej miejscowości przez dłuższy czas, np. parę lat, to mógłby starać się o przydział mieszkania służbowego w tejże miejscowości.
Żołnierz, korzystający z internatu na czas pełnienia czynnej służby nie ponosi opłat związanych z pobytem w tymże internacie. Tak, jak w przypadku najmu mieszkania na wolnym rynku, tak i przy przydzielaniu żołnierzowi miejsca w internacie jest spisywana z nim umowa. Wskazuje się w niej m.in. meble, będące w wyposażeniu pokoju, przedmioty codziennego użytku, pozostające do dyspozycji żołnierza, a także opisuje stan techniczny tego wyposażenia.

Metraż dla wojskowego w internacie

Normy powierzchni użytkowej podstawowej miejsca w internacie dotyczą żołnierzy zawodowych zależnie od posiadanych przez nich stopni. Od 7 do 10 metrów kwadratowych to powierzchnia dla żołnierzy w stopniu od szeregowego do starszego szeregowego. Żołnierze, mający stopień od kaprala do starszego sierżanta sztabowego, są uprawieni do korzystania w internacie z powierzchni 8-12 m kw. Z kolei 10-15 metrów przysługuje pracującym w wojsku, zajmującym stanowiska od stopnia młodszego chorążego do starszego chorążego sztabowego.

Na więcej przyznanych metrów mogą natomiast liczyć oficerowie, posiadający stopień od podporucznika do kapitana (12-18 m kw.), a jeszcze więcej mają ci w stopniu od majora do pułkownika (15-20 metrów). Największe metraże w internacie są zarezerwowane natomiast dla żołnierzy, zajmujących stanowiska od stopnia generała brygady do generała. Zdarza się, że żołnierz składa wniosek o przyznanie mu większego miejsca w internacie i dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego wydaje zgodę. Wtedy żołnierz pokrywa koszty pobytu, lecz tylko za powiększony metraż.

Pobyt rodziny u żołnierza w internacie

Przed laty było tak, że gdy żona (czy partnerka) zamierzała odwiedzić męża wojskowego w internacie, nie mogła u niego się zatrzymać. Obecnie zakwaterowanie członków rodziny żołnierza, mieszkającego w internacie, jest dozwolone. Ten pobyt musi być jednak zgłoszony, czyli trzeba z wyprzedzeniem złożyć do dyrektora oddziału regionalnego AMW prośbę. Istnieje warunek: pobyt krewnego bądź krewnych tego żołnierza w internacie nie może być dłuższy niż siedem dni w miesiącu. To oznacza, iż na miesiąc mogą to być przykładowo dwie wizyty trzydniowe albo trzykrotne odwiedziny, a każda wizyta obejmuje dwa dni. O koszty także chodzi – bliscy żołnierza muszą płacić w pełnej wysokości za swój pobyt w internacie, chyba, że osoba odwiedzająca żołnierza, posiada skierowanie, wówczas ponosi opłatę w wysokości połowy kosztów.

Czasami żołnierz jest samotnym rodzicem i wychowuje małoletnie dziecko albo dziecko niepełnosprawne.

- W takiej sytuacji w przypadku braku możliwości przydziału kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, przysługuje miejsce w kwaterze internatowej - informuje Agencja Mienia Wojskowego. - Zajmowanie miejsca przez żołnierza jest nieodpłatne, natomiast za powierzchnię użytkową zajmowaną przez dziecko żołnierz wnosi opłatę w pełnej wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony