Spis treści
W przypadku tych żołnierzy kłaniają się przede wszystkim przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2022r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.
Mundurowi dostają uposażenie zasadnicze, przysługujące za każdy dzień pełnienia służby (naliczane w oparciu o kwoty dzienne w złotówkach). W tym artykule napisaliśmy, jakie to stawki. Na dodatkowe fundusze żołnierze ze służby terytorialnej też mogą liczyć. Oto dodatki, jakie - oprócz pensji zasadniczej, czyli uposażenia zasadniczego, dostają mundurowi w szeregach TSW.
Dodatek za gotowość bojową
Przysługuje on za każdy miesiąc kalendarzowy pełnienia TSW. Obecnie stawka wynosi 600 złotych, czyli 10 procent najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
Dodatek 3 procent „wysługa”
Należy się po trzech latach pełnienia TSW. Dodatek zwiększany jest o kolejne 3 proc. po upływie następnych trzech lat (3 proc. do stawki uposażenia zasadniczego za każdy dzień pełnienia TSW rotacyjnie).
Dodatek 45 zł
Przysługuje za wykonywanie poza macierzystą jednostką wojskową zadań, związanych z bezpośrednią pomocą w zwalczaniu klęsk żywiołowych lub udział w likwidacji ich skutków, uczestnictwo w akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego albo uczestnictwo w zadaniach z zakresu zarządzania kryzysowego (45 zł za każdą rozpoczętą dobę wykonywania zadań).
Ulga w transporcie publicznym
Ulga w wysokości 78 proc. obowiązuje przy przejazdach pociągami osobowymi, ale również pospiesznymi i ekspresowymi oraz autobusami komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych.
Zwrot kosztów za przejazd
Żołnierzom Obrony Terytorialnej, mieszkającym poza miejscem pełnienia służby, należy się zwrot kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia TSW rotacyjnie i z powrotem najtańszym dostępnym środkiem transportu zbiorowego, ewentualnie może przysługiwać ekwiwalent pieniężny.
Rekompensata utraconych zarobków
Żołnierzom Obrony Terytorialnej, którzy pełnili Terytorialną Służbę Wojskową rotacyjnie, z wyjątkiem służby pełnionej jednorazowo w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne, które ma stanowić swoistą rekompensatę za utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy, stosunku służbowego, dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby dostać, pełniąc terytorialną służbę wojskową rotacyjnie.
Odprawa od pracodawcy
Pracownik, powołany do Terytorialnej Służby Wojskowej, otrzymuje od pracodawcy odprawę. Jest ona wypłacana w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia (w macierzystym zakładzie pracy), obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje jednak w razie ponownego powołania do tej samej służby.
Uwaga: Wszystkie należności finansowe dla żołnierzy, pełniących Terytorialna Służbę Wojskową, nie są opodatkowane.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?