Hanwha inwestuje w Rumunii. Chce tam stworzyć europejski hub dla systemów lądowych

Łukasz Prus
Haubica samobieżna K9 należąca do Sił Zbrojnych RP podczas ćwiczeń na jednym z poligonów.
Haubica samobieżna K9 należąca do Sił Zbrojnych RP podczas ćwiczeń na jednym z poligonów. Ministerstwo Obrony Narodowej
Południowokoreański koncern zbrojeniowy Hanwha Aerospace w sierpniu br. podpisał kontrakt na dostawę haubic samobieżnych K9 i wozów amunicyjnych K10 dla rumuńskich sił lądowych. Już wtedy menadżerowie przedsiębiorstwa zapowiadali, że w celu obsługi kontraktu Hanwha zbuduje w Rumunii zakład produkcyjny. Teraz zaś zapowiedzi nabierają konkretnego kształtu, a prace budowlane mają rozpocząć się na początku przyszłego roku.

W lipcu na łamach Strefy Obrony pisaliśmy o rumuńskim zamówieniu zdobytym przez Hanwha Aerospace. Umowa podpisana przez firmę z rumuńskim ministerstwem obrony narodowej dotyczy dostaw 54 haubic samobieżnych K9, 36 wozów amunicyjnych K10, zapasu amunicyjny artyleryjskiej kal. 155 mm, a także innych pojazdów wsparcia. Całkowita wartość kontraktu wynosi ok. miliard dolarów.

Jeszcze na etapie ofertowania i negocjacji menadżerowie firmy z Korei Południowej przekonywali rumuńskich decydentów nie tylko parametrami taktyczno-technicznymi oferowanej broni czy relatywnie szybkimi terminami dostaw (pierwsze działa mają zostać dostarczone do wojsk lądowych Rumunii na początku 2027 r.), ale też korzyściami ekonomicznymi. W artykułach rumuńskich mediów publikowanych jeszcze przed popisaniem kontraktu czy też w materiałach marketingowych udostępnianych przez firmę znaleźć można zapowiedzi nie tylko włączenia rumuńskich przedsiębiorstw w łańcuch dostaw Hanwha, ale też deklaracje dotyczące ustanowienia w Rumunii potencjału produkcyjnego dotyczącego produkcji samobieżnych systemów artyleryjskich K9, czyli – mówiąc inaczej – budowy fabryki zbrojeniowej w Rumunii.

Rumunia stawia na swoim. Hanwha buduje fabrykę

Z perspektywy polskiego czytelnika może to brzmieć znajomo. O ile jednak w przypadku polski najważniejsze decyzje i umowy dotyczące współpracy technologicznej z producentem dział K9 i systemów artylerii rakietowej K239 Chunmoo (w polskiej odmianie występującej pod oznaczeniem Homar-K) wciąż stanowią możliwość, która może – ale nie musi – zostać zrealizowana w przyszłości, o tyle w przypadku Rumunii (państwa dysponującego znacznie mniejszym potencjałem ekonomicznym i przemysłowych od Polski) kwestia współpracy przemysłowej i lokalizacji produkcji została jednoznacznie rozstrzygnięta w momencie podpisywania kontraktu. Nie mamy wglądu w treść umowy, ale najprawdopodobniej sprawa ta musiała zostać ujęta jej treści lub też uregulowana odrębną umową podpisaną w tym samym czasie, ponieważ zapowiedzi firmy Hanwha z okresu poprzedzającego zawarcie umowy zostały powtórzone w komunikacie przesłanym do dziennikarzy w dniu zawarcia kontraktu.

W komunikacie tym podkreślono, że większość zakontraktowanego sprzętu zostanie wyprodukowana w Rumunii, a rumuński przemysł będzie miał znaczny udział w realizacji programu pozyskania haubic K9. Zakłada on, że pierwsza transza systemów artyleryjskich, obejmująca 18 dział, zostanie wyprodukowana w zakładzie w Korei Południowej, podczas gdy pozostałe 36 systemów artyleryjskich ma powstać nowej fabryce, którą Hanwha zbuduje w Rumunii. Oczywiście – jest wysoce prawdopodobne – że w zakładach tych nie będzie odbywała się pełna produkcja haubic K9. Należy zakładać, że będzie to finalny montaż wzbogacony produkcją poszczególnych podzespołów.

W połowie sierpnia Peter Bae, wiceprezes Hanwha Aerospace Europe (tj. funkcjonującej w Warszawie spółki zależnej południowokoreańskiego koncernu)w rozmowie z jednym z rumuńskich portali powiedział, że prace budowlane związane z budową zakładu przemysłowego mają rozpocząć się na początku 2025 r. Zakład ten ma składać się z obiektów „produkcyjnych i serwisowych”. Koreański menadżer przekazał, że będzie to zakład podobny do tego, jaki Hanwha niedawno otworzyła w Australii. Jest to pierwsza fabryka zbudowana przez tę firmę poza Koreą Południową i również wiąże się ona z kontraktem na haubice samobieżne K9 Huntsman.

Centrum serwisowe pojazdów Redback też może powstać w Rumunii

W grudniu 2021 r. Australia zakontraktowała – umową  o wartości ok. 650 mln dolarów – dostawy 30 takich haubic oraz 15 wozów amunicyjnych. W grę wchodzą jednak kolejne zamówienia na systemy artyleryjskie, a koreańscy menadżerowie właśnie przekonują Australijczyków do podpisania umowy na drugie tyle dział. Jeżeli chodzi o już zawartą umowę, to zabezpieczony został także udział szeregu australijskich spółek w jej realizacji. Należy też pamiętać, że w zakładzie tym będą produkowane bojowe wozy piechoty Redback. Pod koniec ub.r. Australia zamówiła 129 tych pojazdów za kwotę 2,4 mld dolarów. Realizacja tych dwóch zamówień ma zapewnić – pośrednio i bezpośrednio – dwa tysiące miejsc pracy w australijskiej gospodarce.

Bojowy wóz piechoty Redback jest zresztą proponowany także rumuńskim wojskom lądowym. Peter Bae powiedział krajowym mediom, że także w przypadku tego projektu Hanwha jest gotowa do współpracy z rumuńskim przemysłem oraz do lokalizacji części procesów technologicznych. Koreański menadżer wskazał w tym kontekście, że w Rumunii mogłoby powstać (najprawdopodobniej przy wykorzystaniu infrastruktury, która powstanie na potrzeby realizacji kontraktu dotyczącego haubic K9) centrum remontowo-serwisowe (MRO) pojazdów Redback.

Wiceprezes Hanwha Aerospace Europe powiedział również, że to właśnie w Rumunii ma powstać regionalne centrum dla wszystkich systemów lądowych Hanwha w Europie. Nie jest przy tym jasne, jak należy interpretować tę wypowiedź. Haubice z rodziny K9 eksploatowane są przez siły zbrojne Norwegii, Finlandii oraz Estonii, ale również przez Polskę. Co więcej, to właśnie polskie wojska lądowe – za sprawą już dwóch umów wykonawczych na haubice K9 i K9PL – będzie największym użytkownikiem systemów artyleryjskich z rodziny K9 w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony