Początkowo nowa produkcja General Dynamics skoncentruje się na silnikach dla Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS). Później planowane jest rozszerzenie współpracy na dostawy dla innych produktów LM.
Silniki rakietowe wykorzystujące obok utleniacza stały materiał pędny stanowią niezwykle istotny komponent licznych rakietowych systemów uzbrojenia. Są stosunkowo niezawodne i mogą być bez trudu dłuższy czas przechowywane w oczekiwaniu na użycie wyposażonego w nie uzbrojenia.
Rozpoczęta współpraca pomiędzy dwoma amerykańskimi gigantami stanowi bezpośrednią odpowiedź na istniejące obecnie duże zapotrzebowanie na rakiety. Swoje arsenały muszą bowiem na bieżąco uzupełniać zarówno same Stany Zjednoczone, jak i ich sojusznicy – w tym sojusznicy europejscy. Popyt na systemy rakietowe napędzają trwające konflikty w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Jak odnotował portal breakingdefense.com w materiale z 13 sierpnia:
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, popyt na silniki rakietowe na paliwo stałe gwałtownie wzrósł, ponieważ Stany Zjednoczone i ich partnerzy starali się uzupełnić zapasy broni, takiej jak Javelin i Stinger, a także zapewnić silniki, aby zaspokoić rosnące potrzeby w domenie kosmicznej.
Relatywnie niedrogie i cieszące się dużym zainteresowaniem silniki rakietowe na paliwo stałe były dotąd dostarczane głównie przez firmę Northrop Grumman oraz należące do L3Harris przedsiębiorstwo Aerojet Rocketdyne. W cytowanym już materiale breakingdefense.com Valerie Insinna tłumaczy:
Obie firmy starały się sprostać zapotrzebowaniu producentów broni, takich jak Lockheed i RTX, którzy bardzo potrzebują silników rakietowych na paliwo stałe do produktów takich jak Javelin lub pociski PAC-3 używane przez system obrony przeciwrakietowej Patriot.
Teraz ów duopol ma szansę przełamać General Dynamics, które do wejścia na ten rynek przemierzało się już od kilku lat.
Pentagon dąży do zwiększenia swojej bazy dostępnych dostawców silników rakietowych na paliwo stałe, jako niezwykle strategicznie ważnego zasobu. Stąd, w polu zainteresowania amerykańskich wojskowych pozostają również inne działające w tym segmencie rynkowym firmy, takie jak np. Ursa Major Technologies.
Paweł Ziemnicki
Pracuje jako Kierownik Biura Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Zawodowo związany z przemysłem kosmicznym od 2017 r. Zajmował się m.in. sprzedażą zdjęć satelitarnych. Jako dziennikarz przeprowadził wywiady m.in. z szefem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), szefem Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz z astronautą NASA, który w 1972 r. był na Księżycu w ramach misji Apollo 17.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?